Čínski vedci pokročili v genetickej modifikácii živých organizmov. Ich úspechom je vylepšenie priadky morušovej. Čo tým získali, povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Veda sa o vývoj vylepšeného vlákna lariev priadky morušovej snažila už skôr, narazila však na neprekonateľné technické problémy. Staršie postupy spriadania umelého hodvábu nedokázali na vlákno naniesť povrchovú vrstvu glykoproteínov a lipidov, vďaka ktorej by vedel odolávať vlhkosti a pôsobeniu slnečného žiarenia. Čínski vedci zaviedli gény pre proteín hodvábu do DNA priadky morušovej tak, aby sa prejavil v jeho žľazách. Dokázali to pomocou kombinácie technológie editácie génov CRISPR-Cas9 a stoviek tisíc mikro injekcií do oplodnených vajíčok priadky morušovej. Ich húsenice sú teraz schopné vyrábať hodvábne vlákno šesť krát pevnejšie ako kevlar, para - aramidové vlákno, z ktorého sa vyrábajú napríklad nepriestrelné vesty. Získali tak šetrnú alternatívu syntetických vlákien vo veľkom množstve a lacno.
Chronický únavový syndróm je jednou z najväčších záhad modernej medicíny. Charakterizuje ho dlhotrvajúca ťažká únava bez zjavnej príčiny a jeho diagnostika je veľmi zložitá. Pomôcť by mohol nový diagnostický krvný test, ktorý vyvíjajú vedci z britského Oxfordu. Podľa prvých výsledkov nový test správe určí chronický únavový syndróm s 91% presnosťou. Svoj test založili na analýze vlastností jednojadrových buniek periférnej krvi. Ide o súhrnné označenie krvných buniek, pre ktoré je typické, že majú jedno jadro. Týka sa to rôznych lymfocytov a aj monocytov, čiže časti bielych krviniek. Ako uvádzajú vedci v štúdii, zverejnenej vo vedeckom časopise Advanced Science , v rámci testu sú tieto bunky analyzované pomocou Ramanovej spektroskopie a umelej inteligencie. U pacientov s chronickou únavou dochádza k obmedzeniu energetického metabolizmu práve týchto buniek.