Dron riadený umelou inteligenciou porazil skutočných pilotov

Dron riadený umelou inteligenciou porazil skutočných pilotov

Dron riadený umelou inteligenciou porazil skutočných pilotov. Podľa autorov experimentu je to míľnik v mobilnej robotike. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



V súťaži dronov zvíťazila umelá inteligencia nad ľudskými pilotmi v reálnom svete, kde rozhoduje kombinácia reflexov , schopnosti orientovať sa v priestore a improvizácia. V článku, ktorý vyšiel v časopise Science Robotics, technológovia uvádzajú, že ich zariadenie nazvané Swift sa stretlo s tromi ľudskými šampiónmi, ktorí skvele ovládajú drony. Robotický pilot založený na princípe umelej inteligencie ich dokázal presvedčivo poraziť v pätnástich z dvadsiatich piatich úloh. Znamená to, že robot poháňaný umelou inteligenciou prvýkrát porazil ľudského majstra v skutočnom športe v reálnom svete navrhnutom ľuďmi pre ľudí. Systém Swift využíva umelú neurónovú sieť, ktorá optimalizuje kurz a rýchlosť, pričom detaily zhromažďuje v reálnom čase prostredníctvom palubných kamier. Ľudskí piloti sa spoliehajú na videoprenosy prenášané do súprav na hlave, ktoré im tak poskytujú „pohľad prvej osoby“.

Doteraz si vedci mysleli, že vyhynutie veľrýb v Európe spôsobila priemyselná revolúcia, ktorá zjednodušila ich lov. Podľa posledných zistení sme však ich populáciu zásadným spôsobom „načali“ už oveľa skôr. Zooarcheológovia z Nórskej univerzity vied a technológií skúmali 719 veľrybích kostí od Nórska až po Portugalsko.  Analýza výsledkov ukázala, že mnoho veľrýb, ktoré sa pred stovkami rokov hojne vyskytovali v severovýchodnom Atlantiku, odvtedy vyhynulo. 330 skúmaných kostí patrilo veľrybám čiernym, ktoré sa často spomínajú v historických prameňoch, ďalších 110 pochádzalo z vráskavcov šedých. To vedcov prekvapilo, pretože tie sa v historických záznamoch takmer neobjavujú. Obidva druhy však boli obľúbené, pretože sú mierne a plávajú na hladine. Stáročia lovu týchto druhov nakoniec prispeli k populačnému kolapsu v regióne. Čo sa týka vráskavcov šedých, tým zasadili rybári „poslednú ranu“ už pred stovkami rokov.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame