Na Zemi pristála zásielka z vesmíru

Na Zemi pristála zásielka z vesmíru

Astronómovia s napätím sledovali, či sa podarí dopraviť na Zem vzorky z planéty Bennu. V nedeľu sa to podarilo a pred vedcami sú mesiace ich skúmania a testovania. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Americká sonda OSIRIS-REx nabrala počas svojej misie v roku 2020 vzorky prachu a hornín na planétke Bennu a v nedeľu, po siedmych rokoch od štartu, úspešne pristála na Zemi. NASA z pristátia vysielala priamy prenos. Podrobnosti o pristávacom manévri prebrali všetky svetové médiá, oveľa zaujímavejšie sú teraz vzorky hornín, pretože prach a kamienky z planétky Bennu sú doteraz najväčšou zásielkou z iného vesmírneho telesa, okrem Mesiaca. Štvrť kilogramu je pomerne veľká vzorka, ktorú preskúmajú v novom laboratóriu Johnsonovho vesmírneho strediska NASA. Vedci zistia z čoho je planétka zložená, umožní im však aj pohľad do hlbokej minulosti Slnečnej sústavy, pretože Bennu sa zachovala vo vesmírnom vákuu.  Privezené vzorky sú zaujímavé tým, že sa formovali v najvzdialenejšej časti Slnečnej sústavy a neprešli žiadnymi geologickými zmenami.

Vedci sú o krok bližšie ku vzkrieseniu vyhynutého vakovlka tasmánskeho, známejšieho ako tasmánsky tiger. Podarilo sa im získať a prečítať sekvencie RNA z asi 130 rokov starej vzorky zo Švédskeho prírodopisného múzea. Je to veľký úspech vedcov zo Štokholmskej univerzity, pretože jednoreťazcové molekuly RNA sú oveľa zraniteľnejšie ako DNA a RNA naozaj dlho vzdorovala snahám o získanie z fosílnych alebo muzeálnych vzoriek. Vedci zrekonštruovali súbor molekúl RNA, ktoré sa nachádzali v koži a kostrovom svale vakovlka. Podarilo sa im vyhľadať gény, ktoré sú špecifické pre konkrétne tkanivá cicavcov. Pokiaľ chcú rekonštruovať vakovlka tasmánskeho, aj keď už poznajú jeho genóm, informácia z RNA je pre  úspech projektu kľúčová. Vďaka základu, ktorý postavili švédski vedci, budeme môcť v budúcnosti získať a prečítať RNA nielen z vyhynutých zvierat, ale aj z vírusov a ďalších organizmov uložených v múzeách.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame