Nádej pre pacientov s munitnými ochoreniami

Nádej pre pacientov s munitnými ochoreniami

Pre pacientov s autoimunitnými ochoreniami sú veľkou nádejou takzvané inverzné vakcíny. Ich princíp nám priblíži Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Pri autoimunitných ochoreniach sa imunitný systém obracia proti pacientovi a to má závažné následky. Vedci z Chicagskej univerzity vyvinuli vakcínu, ktorá funguje na opačnom princípe. Ich „inverzná vakcína“ hovorí imunitnému systému, na ktorý cieľ nemá útočiť, pričom reakcie na iné hrozby nijako neobmedzuje. Využili prirodzený mechanizmus, pomocou ktorého si telo označí bunky, ktoré prirodzene odumierajú. Imunitný systém na nich neútočí, aby neplytval muníciou. Už skorší výskum ukázal, že tento mechanizmus možno napodobniť použitím molekúl polyméru pGal. Vedci vyskúšali vakcíny s označeným lipoproteínom myelín, ktorý obaľuje nervové vlákna. Práve naňho útočí imunitný systém pri roztrúsenej skleróze. Experiment na myšiach potvrdil, že inverzná vakcína upokojila imunitný systém, zastavila útok na myelín a zvrátila ochorenie. Aktuálne beží 1. fáza klinických testov na ľuďoch.

2200 rokov stará detská topánka potešila rakúskych archeológov - je v nezvyčajne dobrom stave. Tisícky rokov sa v okolí Salzburgu dobývala kamenná soľ, ktorá predstavovala veľmi cennú komoditu. V dedine Dürrnberg je jedna z pradávnych baní, v ktorých sa ťažila soľ od doby železnej a práve tam našli archeológovia hlboko pod zemou kvalitne vyrobenú detskú koženú topánku. Jej vek odhadujú na 2 200 rokov, čiže pochádza zo začiatku doby železnej, z 2. storočia pred našim letopočtom. Topánka vo výbornom stave má pre archeológov doslova cenu zlata, pretože koža sa za taký dlhý čas rozloží. Špecifické podmienky v bani sa však postarali o skvelý stav artefaktu. Na objavenej topánke sa zachoval aj zvyšok pôvodného šnurovania z ľanových vlákien.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame