Vedci dokážu vytlačiť umelú kožu, ktorá sa správa ako živá. Priekopníkmi sú v tomto smere Američania, o ich najnovšej verzii umelej kože nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM ň
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím amerického výskumného inštitútu Wake Forest Institute for Regenerative Medicine urobil významný pokrok. Vyvinuli biotlačenú kožu, ktorá obsahuje šesť základných typov kožných buniek v špeciálnych hydrogéloch. 3D biotlačiareň túto umelú kožu vytlačí vo vrstvách, ktoré zodpovedajú skutočnej ľudskej koži. Keď vedci túto novú biotlačenú kožu transplantovali myšiam, vytvorili sa v nej krvné cievy a prebehol v nej štandardný vývoj a proces hojenia. Výsledkom bolo rýchlejšie uzavretie rany a väčšia produkcia kolagénu, čo viedlo k menšiemu zjazveniu novo vytvorenej kože. Celý postup potom zopakovali s väčšími kúskami kože a transplantovali ich prasatám. Výsledky boli veľmi podobné, opäť s menším zjazvením vzniknutej kože, než zvyčajne. Biotlačená koža by sa v budúcnosti mohla uplatniť nielen u ľudí, ale aj pri najrôznejších kožných testoch, ktoré sa dnes vykonávajú na živých zvieratách.
Merania satelitov ukazujú, že sa nad Antarktídou otvorila naozaj veľká ozónová diera - dokonca jedna z najväčších v známej histórii. Maximálnu veľkosť dosiahla 16. septembra tohto roku, kedy obsiahla okolo 26 miliónov kilometrov štvorcových. To je o niečo viac, než celková rozloha Severnej Ameriky. Podľa expertov to spôsobila obrovská podmorská vulkanická erupcia sopky Hunga Tonga, ku ktorej došlo pred dvomi rokmi. Počas nej sa dostalo do stratosféry asi 50 miliónov ton vody, čo zodpovedá asi 10% nárastu celkového obsahu vody v atmosfére. Vodná para sa v stratosfére rozkladá na ióny, ktoré následne reagujú s ozónom podobným spôsobom, ako v prípade pôsobenia freónov. Zároveň sa vytvárajú takzvané polárne stratosférické oblaky, ktoré tiež prispievajú k znižovaniu množstva ozónu. Vedci už minulý rok varovali, že takáto udalosť môže destabilizovať ozónovú vrstvu. Zdá sa, že mali pravdu, aj keď priamu spojitosť aktuálneho stavu ozónovej diery s vulkanickou erupciou bude ešte potrebné dokázať.