Málokto by čakal, že sa nám môže herpes vírus na niečo zísť, už vôbec sme ho netipovali na bojovníka proti rakovine mozgu. Vedci však áno a s jeho pomocou dokázali takmer nemožné. Viac povie Rado Tomeš:
Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Experimentálna génová terapia využíva geneticky upravený herpes vírus, ktorý v mozgu vyvoláva imunitnú reakciu schopnú napádať a cielene likvidovať nádory. Vedci v prvej úspešnej klinickej štúdii na ľuďoch dokázali pomôcť imunitnému systému v boji s glioblastómom. Štúdiu zverejnil vedecký časopis Nature. Prípravok s geneticky upraveným herpes vírusom CAN-3110 otestovali vedci na 41 ľuďoch, ktorí trpeli nádormi mozgu a miechy a okrem dvoch pacientov ho znášali veľmi dobre najmä preto, že nevnáša do tela žiadne agresívne chemikálie. Cez vírus mobilizuje, posilňuje a spresňuje prirodzenú obranu mozgu. Dĺžka prežitia sa u pacientov zvýšila z ôsmich na 14 mesiacov. Výsledky sú natoľko sľubné, že vedci už dostali ďalšie granty, vďaka ktorým sa môžu pustiť do ďalšej fázy - zistiť, aké množstvo prípravku je najlepšie, zmenšiť nežiadúce účinky a posilniť jeho pôsobenie.
Napínavá vedecká súťaž v čítaní slov zo zuhoľnatených zvitkov pochovaných v meste Herculaneum po výbuchu sopky Vezuv sa skončila. Vyhlásil ju v marci profesor Brent Seales z Univerzity v Kentucky. Odborníci z odboru umelých inteligencií, mali k dispozícii softvérové produkty špičkových IT firiem a tisíce 3D röntgenových snímok zvnútra dvoch zvinutých zuhoľnatených zvitkov a troch kusov papyrusu. Víťazom sa stal Luke Farritor, 21-ročný študent počítačových vied z americkej univerzity v Nebraske-Lincolne. Ako prvému sa mu podarilo s výdatnou pomocou umelej inteligencie prečítať celé slovo, ktoré v starovekej gréčtine znamená purpurovú farbu alebo purpurový odev. Názov potvrdil egyptský študent biorobotiky v Berlíne Youssef Nader a jeho výsledok bol ešte o niečo presnejší. Obaja študenti si odniesli odmenu - 40 resp. 10 tisíc dolárov.