Menopauzu majú aj samice šimpanza

Menopauzu majú aj samice šimpanza

Menopauza je v zvieracej ríši ojedinelá. Vedci ju objavili okrem ľudí u kosatiek a najnovšie aj u šimpanzov. Týka sa to však len jedného druhu. Pokračuje Rado Tomeš:

102311070738;Spektrum ut Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

U zvierat je bežné, že samice umierajú krátko po ukončení reprodukčnej fázy života. Neplatí to však u šimpanzov v komunite Ngogo z národného parku Kibale v Ugande. Samice tam prežijú po menopauze asi pätinu života. Štúdia vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles skúmala úmrtnosť a pôrodnosť 185 samíc. Výskum trval 21 rokov, len tak mohli vedci popísať taký dlhodobý fenémén, akým je menopauza. Antropológovia analyzovali vzorky moču a ukázalo sa, že tak ako u ľudí, aj menopauza u šimpanzov z komunity Ngogo viedla k vyššej hladine hormónov FSH a LH a nižšej hladine estrogénov a progesterónov. Vedci zatiaľ nevedia, či je to typické len pre šimpanzov z tejto komunity, ktorí sa preslávili abnormálnou dĺžkou života, alebo to tak funguje aj v iných komunitách. Údaje od šimpanzov v zajatí nie sú smerodajné, pretože v týchto podmienkach sa mení množstvo faktorov. 

Zem je stále slanšia. Dokazuje to jediný výskum svojho druhu, v ktorom sa spojilo pod vedením Marylandskej univerzity viacero špičkových pracovísk. Skúmali, ako sa na slanšej planéte podieľa človek. Chlorid sodný, vápenatý a horečnatý nájdeme v širokej škále výrobkov. Tieto soli sa tak dostávajú aj na miesta, kde predtým neboli. Okrem toho vplyvom sucha vysychajú slané jazerá a slaný prach sa dostáva do ovzdušia. Prispieva k tomu poľnohospodárstvo, ťažba, stavebníctvo a ďalšie priemyselné činnosti. Za posledných 50 rokov sa ľudskou činnosťou zvýšil v potokoch a riekach obsah soľných iónov.  Vedecký tím zistil, že celosvetovo sa slanosť zvýšila na približne 10-tich miliónoch metrov štvorcových pôdy - to je ako rozloha Spojených štátov. Na záver štúdie vedci konštatujú, že ide o najnudnejší, zato veľmi aktuálny problém, s ktorým sa stretávame.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame