Ozónová diera nad Antarktídou sa za normálnych podmienok začína tvoriť v polovici augusta a počas novembra sa začína postupne zmenšovať. Tento rok sa to však všetko posunulo z jednej aj z druhej strany. Pokračuje Rado Tomeš:
Ozónová diera sa zmenšuje pomalšie
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento rok sa začala ozónová diera zväčšovať skôr a stala sa šiestou najväčšou od doby, čo ju vedci pomocou družíc sledujú; mala celkovú plochu viac ako 26 milióna kilometrov štvorcových. Napriek tomu, že sa plocha ozónovej diery do začiatku novembra typickým spôsobom zmenšovala, ku koncu mesiaca sa opäť zväčšila a momentálne si drží rozlohu približne 15 miliónov kilometrov štvorcových, aj v prvom decembrovom týždni. Od roku 2020 sa ozónové diery uzatvárajú oveľa neskôr ako obvykle, pričom každá z nich sa uzavrela v polovici alebo až na konci decembra. Existuje niekoľko možných príčin pozorovaného silnejšieho polárneho víru, ako je vodná para vháňaná do stratosféry sopkou Hunga-Tonga, oscilácia vo veterných vzorkách na južnej pologuli a klimatické zmeny, aj keď v tejto oblasti by mal byť, podľa služby pre monitorovanie atmosféry Copernicus, vykonaný ďalší výskum.
Na Novom Zélande, v hlavnom meste Wellington, našli ochranári dve mláďatá vtáka kiviho hnedého narodené v prírode. Prvý krát po 150-tich rokoch. Je to veľký úspech projektu „Capital Kiwi“, ktorý pred šiestimi rokmi založil filmár Paul Ward. Svoje sily v ňom spojili odborníci, domorodé komunity aj majitelia pôdy. V oblasti s rozlohou asi 240 kilometrov štvorcových, čo je približne rozloha Košíc, vypúšťajú vtáky do prírody. Začali s tým vlani, keď ich vypustili 11, tento rok 50 a chcú pokračovať. Na Novom Zélande žilo kedysi 12 miliónov vtákov kivi, teraz odhadom 65 tisíc. Konkrétne v oblasti Wellingtonu teraz ochrancovia vedia o 65-tich. Mláďatá kiviho sú veľmi zraniteľné, ohrozujú ich lasice, ktoré tam doniesli v 19. storočí aby zatočili s premnoženými králikmi, aj lovecké psy. Dve prvé známe mláďatá nedostanú mená a ochrancovia o ich vývoji nebudú informovať, aby mohli nerušene žiť vo voľnej prírode.