Máte pocit, že južania sú hlasnejší ako severania? Nie je to pocit, je to fakt. A dokonca vedecky potvrdený. Povie nám o ňom Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím nemeckých a čínskych jazykovedcov dokázal v novej štúdii, že priemerná teplota prostredia ovplyvňuje hlasitosť reči. Ich záver je, že jazyky v teplejších oblastiach sú hlasnejšie ako v severných. Vedcom pomohla fyzika. Základná myšlienka ich výskumu spočívala v logickom predpoklade, že keď človek hovorí a počúva, je obklopený vzduchom, ktorým sa slová nesú ako zvukové vlny. Fyzikálne vlastnosti vzduchu teda ovplyvňujú aj to, ako počujeme reč. Podľa lingvistov studený vzduch predstavuje výzvu pri tvorbe hlások, ktoré vyžadujú vibráciu hlasiviek. Teplý vzduch má zas tendenciu obmedzovať neznelé spoluhlásky, pretože pohlcuje vysokofrekvenčnú energiu. Tieto faktory v teplejšom podnebí zvýhodňujú vyššiu hlasitosť niektorých zvukov, pretože ak majú niektoré hlásky problém prekonávať prekážky, musia byť vyslovené hlasnejšie. Najhlasnejší sú ľudia, ktorí žijú okolo rovníka.
Súboj gigantov posunul vývoj umelej inteligencie vpred. Spoločnosť Google predstavila nový model, ktorý nazvala Gemini, čiže Blíženci. Od svojich konkurentov odlišuje tým, že dokáže reagovať na hovorené otázky, obrázky, text alebo kód súčasne. V praxi môžeme napríklad nahrať obrázok alebo video a požiadať systém, aby napísal báseň o tom, čo vidí. Iné podobné platformy vznikajú oddeleným trénovaním modelov s rôznymi schopnosťami a ich následným spojením. Google bude Gemini nasadzovať do svojich produktov postupne, jeho menej sofistikovanú verziu s označeniami Nano a Pro už teraz začlení do svojho chatovacieho systému Bard. Gemini bude spočiatku fungovať iba v angličtine, firma však ohlasuje, že táto technológia časom nebude mať problém so zvládaním iných jazykov. Model bude neskôr zakomponovaný aj do internetového vyhľadávača.