Archeológovia objavili najstaršiu pevnosť v dejinách, ktorú postavili ľudia neznámej kultúry na Sibíri. Rado Tomeš nám povie viac:
SPETRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Univerzity v Cambridge objavili hradisko pri rieke Amňa v Ťumenskej oblasti, ktoré analyzovali od roku 2019. Zdokumentovali ochranné múry napojené na sieť hlbokých priekop, vztýčených valov a palisád, ktoré obklopovali domy pre desiatky ľudí. Keď analyzovali drevo a drevené uhlie, ktoré sa nachádzali v najspodnejších vrstvách, rádiokarbónové datovanie ukázalo, že pochádzajú z doby okolo roku 6000 pred naším letopočtom. Sídlo je teda o dvetisíc rokov staršie ako najstaršie osídlenia miest Uruk a Babylon. Zaujímavé je, že vtedajšia Sibírska kultúra nepoznala poľnohospodárstvo, ktoré sa viaže na vznik hradísk. Boli to lovci a zberači, ktorí si postavili domy dva metre pod zemou, aby sa chránili pred mrazivými sibírskymi zimami. Výskum zverejnený vo vedeckom časopise Antiquity preukázal, že hradisko bolo dlhodobo osídlené a zaniklo po požiari.
Desiatky rokov fungoval glyfosát ako spoľahlivá zbraň proti burine a umožňoval poľnohospodárom zvyšovať výnosy kukurice alebo sóje. To sa však zmenilo. Už predchádzajúce štúdie dokázali, že používanie glyfosátu prispieva aj k zvyšovaniu odolnosti celkovo 15-tich burín. Nová štúdia vedeckého tímu z Kanady a USA ukázala, ako veľmi sa tento problém zhoršil. Tím zhromaždil údaje z každoročných testov hodnotenia herbicídov na poľnohospodárskych univerzitách v USA a Kanade a zistili, že účinnosť glyfosátu výrazne poklesla v prípade všetkých siedmych hlavných burín. Je to najrozsiahlejšia štúdia v Severnej Amerike, ktorá skúmala, ako sa buriny prispôsobili taktike regulácie týmto herbicídom. Vedci uverejnili štúdiu v odbornom časopise PNAS Nexus a v jej závere konštatujú, že príroda urobila to, čo vždy: Prispôsobila sa. Nový súbor dát ukazuje iba vývoj, neskúma, prečo sa to deje. Rezistencia totiž nie je jediným možným vysvetlením.
Najstaršia pevnosť na svete je na Sibíri
18. 12. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová, Foto. CANVA