Sobom patrili uplynulé vianočné dni, tak sme ich zaradili aj do Spektra. Vedci totiž zistili, že dokážu prežúvať potravu aj v spánku. Viac nám povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zoológovia z Nórskeho inštitútu pre biológiu v Tromsö sledovali v rôznych obdobiach roka štyri sobie samice, ktorým neinvazívnou metódou pripevnili elektródy sledujúce elektrickú aktivitu mozgu (EEG). Zistili, že zvieratá spia približne rovnakú dobu bez ohľadu na ročné obdobie, a preto potrebujú v lete, keď majú kvôli dostatku vegetácie na spánok najmenej času, spojiť odpočinok s trávením. Vedci tiež urobili pokusy, pri ktorých narušili spánok sobov na dve hodiny. Viedlo to k zvýšeniu aktivity pomalých vĺn v mozgu zvierat, čiže soby pociťovali potrebu spánku. Z toho vyplýva, že mozog soba má jasnú predstavu o tom, koľko spánku potrebuje, aby dobre fungoval - rovnako ako ten náš. Je to prekvapivé zistenie, pretože takto to u väčšiny zvierat nefunguje. Sobí multitasking je svojim spôsobom výnimočný, pretože tieto zvieratá sa dokázali prispôsobiť potrebe spánku a zároveň aj možnosti riešiť počas neho potravu.
Vedci zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu a holandskej univerzity vo Wageningene vyvinuli model umelej inteligencie, ktorý rozpozná na satelitných snímkach plastové predmety plávajúce na vode. Vedci použili zábery družice Sentinel 2 Európskej kozmickej agentúry a keďže ide o terabajty dát, vyvinuli detektor založený na AI, ktorý odhaduje pravdepodobnosť prítomnosti morského odpadu pre každý jeden pixel snímky. Detektor je presný aj v ťažších podmienkach, keď oblačnosť a hmla bráni ostatným modelom identifikovať odpad čo najpresnejšie. Okrem toho využíva tento detektor aj snímky z nanosatelitov PlanetScope, ktoré sú k dispozícii na dennej báze. Dvojaký pohľad na rovnaký objekt robí z nového detektora veľmi presného lovca morského odpadu. Vedci budú pokračovať vo výskumoch a zdokonaľovaní prototypu s organizáciou Ocean Cleanup, ktorá zbiera plasty na šírom mori.