Luxusnejšie auto zaberá

Luxusnejšie auto zaberá

Je to potvrdené, majitelia luxusnejších áut sú žiadanejší ako tí, ktorí sa vyvážajú na klasikách strednej triedy. Výskum z Brazílie zaujal aj Rada Tomeša:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vtipy o majiteľoch luxusných áut poznáme asi všetci, psychológovia z brazílskej Federálnej univerzity Rio Grande do Norte sa zamerali na dva prieskumy, v ktorých zisťovali, ako to skutočne je. V prvom prieskume sa vedci pýtali 78 mužov a 93 žien na to, ako vnímajú luxusné automobily a mužov, ktorí ich šoférujú, vrátane ich atraktivity a mužskej dominancie. Aby predišli pôsobeniu nežiaducich faktorov, používali v tomto prieskume príklady s neexistujúcimi osobami. Druhý prieskum brazílskeho tímu cielil na samotných majiteľov luxusných áut. Zúčastnilo sa ho 203 mužov a 206 žien. Vedcov v tomto prípade zaujímalo, ako majitelia drahých áut vnímajú samých seba, svoje postavenie v spoločnosti a vlastnú atraktívnosť. Zo štúdie, ktorú publikoval odborný časopis Personality and Individual Differences, muži aj ženy považujú majiteľov s luxusnými automobilmi za lákavých partnerov. Tiež ich vnímajú ako sociálne dominantných a viac kompetentných v živote aj v zamestnaní, v niektorých prípadoch dokonca za inteligentnejších.

Zoológovia desať rokov sledujú makaky jávske na Opičom ostrove v Thajskom zálive.  Do príchodu pandémie covid-19 makaky nepoužívali žiadne nástroje, mali totiž zabezpečený stály a bezprácny zdroj obživy od turistov. Keď však kvôli pandémii ostrov zavreli, zmenilo sa aj ich správanie. Museli si zabezpečiť potravu iným spôsobom a na prekvapenie zoológov sa makaky chopili kameňov a začali nimi rozbíjať lastúry. Prvé pozorovanie makakov, ktorí používali nástroje, pochádza z júla v roku 2022- práve z obdobia pandémie. A v marci minulého roka už nadobudli zručnosť v hádzaní kameňov na lastúrniky, čo je považované za predstupeň k sofistikovanejšiemu používaniu kameňov pri získavaní potravy. Ako uvádza štúdia, ktorú zverejnil odborný časopis American Journal of Primatology , vedci pozorovali celkom 17 makakov s kamennými nástrojmi. V pätnástich prípadoch išlo o samca a všetci ich používali osamote. Vedci budú postupne analyzovať toto správanie, otázkou je, či to makakom vydrží alebo sa vrátia ku kŕmeniu turistami.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame