Neptún a Urán sú inej farby ako na snímkach

Neptún a Urán sú inej farby ako na snímkach

Farebné úpravy snímok planét sú úplne bežné, je to preto, aby boli fotografie pre ľudské oko zreteľnejšie. Teraz však prišiel čas, aby sme sa dozvedeli, akej farby sú Urán a Neptún v skutočnosti. Povie nám to Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Neptún býva zobrazovaný ako tmavomodrý a Urán ako zelenomodrý. Snímky planét zaobstarala pri prelete okolo nich v 80. rokoch minulého storočia sonda Voyager 2. Fotografie oboch ľadových obrov sa v čase vzniku upravovali najmä čo do sýtosti farieb, aby na nich boli zreteľnejšie niektoré podrobnosti. Časom sa na to však pozabudlo. Vedci z Oxfordskej a Leicesterskej univerzity využili pre presnejšiu predstavu o farebnosti Neptúnu a Uránu spektrograf na Hubbleovom vesmírnom teleskope a snímky z obrích teleskopov v Čile. V skutočnosti sú si obidve planéty svojou farebnosťou veľmi podobné a majú svetlý zelenkavo modrý odtieň. Okrem iného z nich vyčítali, že farebnosť planéty Urán sa mierne mení v závislosti od ročného obdobia a planéta má zelenší odtieň v čase, keď je jeden z jej pólov naklonený bližšie k Slnku.

Schopnosť pohrúžiť sa do hypnózy sa u ľudí veľmi líši. Asi dve tretiny dospelých sú do istej miery zhypnotizovateľní, 15% sa do hlbokej hypnózy nedostane. Prelomová štúdia vedcov z amerického Stanfordu prináša prvú vierohodnú metódu na jej dočasné zvýšenie. Bádatelia vykonali experiment, do ktorého zapojili 80 pacientov s fibromyalgiou, ochorením, ktoré sa vyznačuje chronickou bolesťou. Vybrali pritom pacientov, ktorí neboli dobre hypnotizovateľní. Polovici z nich aplikovali 800 elektrických pulzov do vybranej oblasti ľavej dorzolaterálnej prefrontálnej kôry. Zvyšok pacientov absolvoval „placebo“ čiže podobné zaobchádzanie, ale bez elektrických pulzov. Výsledky presvedčivo potvrdili, že u pacientov s elektrickou stimuláciou došlo k zvýšeniu hypnotizovateľnosti. Ako prvým sa im podarilo vierohodne ovplyvniť schopnosť ľudí byť zhypnotizovaný, o čo sa ľudia snažia už dlhšie ako storočie. Hypnóza je prospešná nie len v liečbe psychických ochorení, ale aj v liečbe bolesti.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto. CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame