Vedci už zistili, že pôst dokáže znížiť zápal v našom tele. Nevedeli však, prečo je to tak. Až doteraz. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Medzinárodný britsko-americký tím vedcov skúmal, čo presne sa deje v našom tele počas jednodňového pôstu. Analyzovali vzorky krvi skupiny 21 dobrovoľníkov, ktorý dostali jedlo s objemom 500 kilokalórií, potom 24 hodín nejadeli nič a potom dostali druhé jedlo s rovnakým počtom kilokalórií. Zistili, že pôst zvýšil hladinu kyseliny arachidónovej. Akonáhle opäť zjedli nejaké jedlo, hladina kyseliny arachidónovej klesla. Vedci preskúmali účinok tejto kyseliny na imunitné bunky kultivované v laboratóriu a zistili, že znižuje aktivitu inflamazómu NLRP3. A to je prekvapenie. Doteraz vychádzali z toho, že kyselina arachidónová je spojená so zvýšenou hladinou zápalu, nie naopak. Pôst teda podľa vedcov chráni naše telo pred zápalom, ktorý je základom mnohých chorôb spojených s vysoko kalorickou západnou stravou. Nemal by sa však robiť častejšie ako jeden deň v týždni.
Mláďa žraloka bieleho ešte nemali vedci možnosť pozorovať vo voľnej prírode. Teraz sa to podarilo kalifornským morským biológom. Filmári pátrali po žralokoch pomocou dronov neďaleko Santa Barbary a podarilo sa im nakrútiť naozaj unikátne zábery. Dospelé žraloky biele sa dajú ľahko identifikovať podľa sfarbenia, zas až takí bieli totiž nie sú. Bielu majú len spodnú časť tela, vrchná je sivá. Na záberoch, ktoré museli zväčšiť a spomaliť, však biológovia videli niečo iné. Čisto bieleho žraloka, z ktorého sa počas plávania uvoľňovala biela vrstva. Ako píšu vo svojej správe, chvíľu trvalo, kým si uvedomili, že sa pozerajú na novonarodeného bieleho žraloka, ktorý sa zbavuje svojej embryonálnej vrstvy. Je to Svätý grál medzi špecialistami na žraloky. Morskí biológovia doteraz nevedeli zistiť ani to, kde chodia samice žraloka bieleho porodiť svoje mláďatá. Tým pádom sú vody blízko ostrova Santa Barbara horúcim kandidátom.