Nová metóda účinnosti antidepresív

Nová metóda účinnosti antidepresív

Holandskí vedci dokázali s pomocou umelej inteligencie vyvinúť postup, vďaka ktorému do týždňa zistia, či bude u pacientov s depresiou fungovať asi najbežnejšie predpisované liečivo. Je to veľký krok vpred a povie nám o ňom Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Výskumný tím z Amsterdamskej univerzity analyzoval, či dokáže predpovedať účinok antidepresíva sertralínu, jedného z najčastejšie predpisovaných liekov v Spojených štátoch a Európe. V predchádzajúcej americkej štúdii analyzovali boli snímky MRI a klinické údaje 229-ich pacientov s veľkou depresiou, pred a po týždni liečby sertralínom alebo placebom. Potom holandskí vedci vyvinuli a aplikovali algoritmus na tieto údaje, aby zistili, či môžu predpovedať, aká bude odpoveď na liečbu sertralínom. Výsledky boli prekvapivé.  Táto analýza ukázala, že 1/3 pacientov by reagovala na liek pozitívne a až  2/3 nie. Algoritmus sleduje výsledky prietoku krvi v prednej mozgovej kôre a na základe výsledkov dokáže predikovať účinnosť liečiva. Touto metódou by dokázali psychiatri predísť vysokému počtu nesprávne podaných antidepresív. Doteraz na to neexistuje iná metóda, psychiatri liek predpíšu a musia počkať 6 až 8 týždňov či zaberie.

Európski vedci oznámili minulý týždeň nový rekord v produkcii fúznej energie. Z veľmi malého množstva paliva sa im podarilo získať „explozívnu“ energiu zodpovedajúcu viac ako 16 kilogramom trhaviny. Vedci zo spoločného európskeho projektu reaktora JET, experimentálneho fúzneho reaktora v Culhamskom centre pre fúznu energiu v britskom grófstve Oxfordshire, vytvorili počas piatich sekúnd celých 69 megajoulov energie z iba dvoch desatín miligramu paliva. Ak sa ukáže, že fúzna energia je životaschopná nielen v experimentálnych reaktoroch, ale aj vo veľkom meradle, mohli by sa budúce reaktory stať hlavným zdrojom energie pre ľudstvo. Jeden kilogram fúzneho paliva obsahuje asi 10 miliónov krát viac energie ako kilogram uhlia, ropy alebo plynu a pri fúznych reakciách sa navyše neuvoľňujú skleníkové plyny.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame