Asteroidy možno budú skúmať stroje

Asteroidy možno budú skúmať stroje

Rosetta, Osirix-REX, Hayabusa 2. To sú úspešné misie, ktoré podnikli cestu k asteroidom a v niektorých prípadoch sa im podarilo aj odobrať vzorky. Vedci teraz navrhli prelomové riešenie, ktoré nás dovedie k asteroidom vzdialenejším od Zeme. Povie nám o ňom Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Astrofyzici bojujú s časovou aj finančnou náročnosťou misií k asteroidom. Okrem toho sú pri výskume vzdialenejších miest Slnečnej sústavy zviazaní aj rýchlosťou svetla. Medzinárodný tím vedcov preto navrhuje, podeliť sa o prácu so strojmi, ktoré sú výkonnejšie a menej obmedzené ako doterajšie metódy skúmania asteroidov. Z technických zmien by bolo potrebné, aby boli sondy vybavené laserovými senzormi LiDAR, optickými kamerami na vnímanie hĺbky a inerciálnou meracou jednotku (IMU), ktorá meria orientáciu, zrýchlenie a magnetické pole. A potom ešte programom na báze umelej inteligencie, teda aby bol robot schopný strojového učenia sa z vlastných skúseností. Autori štúdie otestovali, ako by mohol takýto stroj fungovať a simulovali jeho let k asteroidu Bennu. Podľa výsledkov by sa dostal na obežnú dráhu asteroidu za jeden deň, na rozdiel od mesiacov, ktoré na to potrebovala misia OSIRIS-Rex.

Vedci identifikovali baktériu, ktorá požiera cholesterol. Svoju štúdiu postavili na fakte, že žalúdočný mikrobióm ľudí s aterosklerózou či inými chorobami srdca, sa líši od mikrobiómu zdravých ľudí. Ľudia, ktorým črevné baktérie vytvárajú enzým IsmA, majú nižší obsah cholesterolu v krvi ako tí, ktorí tento enzým nemajú. Nebolo však jasné, ktoré baktérie tento enzým produkujú. Vedci sa teda zamerali na mikrobiálnu DNA a metabolity, čiže vedľajšie produkty pri metabolizovaní cholesterolu. Výsledky porovnali s ukazovateľmi zdravia, ako napríklad hladinou cholesterolu v krvi či úrovňou triglyceritov. Zistili, že baktérie rodu Oscillibacter rozkladajú cholesterol a ľudia, ktorí majú takýchto baktérií viac, majú nižšiu hladinu cholesterolu ako tí, ktorí ich majú menej. Na záver svojej štúdie konštatujú, že teoreticky by malo byť možné upraviť tráviaci mikrobióm tak, aby sa zvýšilo metabolizovanie cholesterolu.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame