Kto hľadá, ten nájde. Aj tak by sme mohli nazvať znovu nájdenie amerického satelitu, ktorý po štvrť storočí našli na obežnej dráhe Zeme. Podrobnosti má Rado Tomeš:
SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
10. apríla 1974 odštartovala misia KH9-8, počas ktorej bol vynesený na obežnú dráhu ďalší zo série tajných amerických špionážnych satelitov KH-9 Hexagon . Počas misie vypustil Hexagon kalibračný satelit IRCB S73-7, guľu s priemerom 66 centimetrov, ktorá sa mala po vypustení vo vesmíre nafúknuť a hrať úlohu cieľa na kalibráciu prístrojov diaľkového prieskumu. Keď sa ale satelit dostal na plánovanú kruhovú obežnú dráhu, niečo sa pokazilo. Nenafúkol sa a ďalej obiehal okolo Zeme. Pozemské stanice ho síce nejaký čas dokázali sledovať, naposledy v 90. rokoch, potom ho však stratili z dohľadu. Astrofyzikom z výskumného centra Harvardského astrofyzikálneho ústavu sa v apríli podarilo štvrťstoročie stratený satelit znovu objaviť. Prečo tak dlho dokázal satelit unikať pozornosti? Podľa astrofyzikov má veľmi malý radarový obraz a bol vyrobený z atypického materiálu, ktorý sa na radare nezobrazuje kvalitne.
V útrobách jaskynného systému Saint-Marcel v južnom Francúzsku narazil tím francúzskej výskumnej agentúry CNRS, na pozoruhodnú vedeckú hádanku. Vedci tu objavili stopy veľmi dávnej ľudskej prítomnosti vo vzdialenosti viac ako jeden a pol kilometra od vstupu. Miesto je pritom komplikovane prístupné aj pre dnešných skúsených speleológov s modernou výbavou. Analýza pomocou urán-tóriového datovania, ktoré je obzvlášť presné a spoľahlivé práve pri práci s vápencovými štruktúrami, ukázala, že časť zlomených kvapľov bola poskladaná do zvláštnych štruktúr, ktoré podľa vedcov nemohli vzniknúť prirodzeným spôsobom. Datovanie týchto štruktúr ukázalo, že vznikli približne pred 8 tisíc rokmi. Dôkazy o existencii pravekých ľudí v Saint-Marcel sú podľa vedcov presvedčivé, akým spôsobom sa do vnútra jaskynného systému títo ľudia dostávali ale aj naďalej zostáva hádankou, na ktorú bude musieť odpovedať až ďalší výskum.