Umelá inteligencia urobila za posledné roky veľké pokroky, zlepšila sa vo väčšine parametrov, vrátanie klamania. Pokračuje Rado Tomeš:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Analýza vedcov z Massachusettského technologického inštitútu popísala prípady, keď systémy umelej inteligencie podvádzali ľudí. Vedci preverili schopnosti AI po tom, čo bola veľmi úspešná v hre Diplomacy. Umelá inteligencia Cicero od spoločnosti Meta sa naučila, ako v nej poraziť väčšinu ľudských súperov - a pretože je v tejto dobyvateľskej stratégii potrebné vedieť klamať a podvádzať, musela si to osvojiť. Hoci bola navrhnutá tak, aby bola „prevažne čestná“ a nepodrážala svojich ľudských spoluhráčov, keď to na víťazstvo nestačilo, klamala. Dokonca sa inému hráčovi ospravedlňovala za oneskorenie slovami, že „telefonovala so svojou priateľkou“. Potom vedci preskúmali ďalšie umelé inteligencie. Systémy dokázali blafovať v pokri alebo obísť sledovacie systémy hraním sa na mŕtvych. Podľa vedcov si to vyžaduje zvýšenú pozornosť, pretože ak toto dokáže AI v testovacej prevádzke, je možné že naostro naplno rozvinie svoj potenciál, ktorý sa nám pravdepodobne vôbec nebude páčiť.
Minulý týždeň vydali vedci z Harvardovej univerzity v spolupráci s expertmi zo spoločnosti Google štúdiu, v ktorej detailne popisujú milimeter ľudského mozgu. Popísať celý mozog do najmenších detailov je momentálne nad naše možnosti, už milimeter 3D mapy nášho mozgu je veľký výkon. Tkanivo dokázali preštudovať kombináciou elektrónového mikroskopu a umelej inteligencie, algoritmy farebne označili a rekonštruovali extrémne zložité prepojenia v ľudskom mozgovom tkanive. Milimeter kubický mozgového tkaniva je menší ako špendlíková hlavička. Skrýva sa v ňom ale 1400 terabajtov dát a obsahuje 57 tisíc buniek, 230 milimetrov ciev a 150 miliónov synapsií, ktoré tvoria toto tkanivo. Rovnaký tím bude vo výskume pokračovať. Preskúma časť myšieho mozgu, ktorý u cicavcov spracúva informácie. Cieľom je osvojiť si postupy, ktoré následne uľahčia skúmanie ľudského mozgu.