Menej soli zvyšuje šancu na život

Menej soli zvyšuje šancu na život

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila nové štatistiky pre Európu, ktorá mapuje ochorenia srdca a ciev. Zaujímavé čísla ponúka Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Európu a Strednú Áziu zaraďuje Svetová zdravotnícka organizácia do európskeho regiónu, ktorého sa týkajú najnovšie štatistiky chorôb srdca a ciev. Tie sú hlavnou príčinou invalidity a predčasných úmrtí v európskom regióne, ročne ide o viac ako 42,5 % úmrtí. U mužov je 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že zomrú na chorobu srdca a ciev ako u žien. Existujú tiež veľké rozdiely medzi jednotlivými oblasťami. Vo východnej Európe a strednej Ázii je v porovnaní so západnou Európou skoro päťkrát vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby vo veku medzi 30 a 69 rokmi. Práve v týchto krajinách sa nedarí zaviesť postupy podložené vedeckými dôkazmi. Kardiovaskulárnym ochoreniam a rizikám sa totiž dá predísť. V 51 z 53 krajín európskeho regiónu ľudia spotrebujú viac soli ako odporúčaných päť gramov denne, čo zodpovedá zhruba jednej čajovej lyžičke. Už len zavedenie opatrení s cieľom znížiť príjem soli o štvrtinu by do roku 2030 viedlo k záchrane približne deväťstotisíc životov. 

Technológovia zo švajčiarskej Spolkovej vysokej technickej škole v vyvíjajú špeciálny gél, ktorý razantne potláča následky pitia alkoholu. Ide o hydrogél, ktorý tvorí mliečne proteíny s nanočasticami zlata. Výsledky prvých experimentov na myšiach sú viac ako sľubné. Gél pôsobí tak, že posúva rozklad molekúl alkoholu z pečene do tráviaceho traktu, a to zásadne mení situáciu. Na rozdiel od rozkladu alkoholu v pečeni totiž nevzniká nebezpečný medziprodukt acetaldehyd. Práve acetaldehyd je zodpovedný za mnoho symptómov „opice“, dôverne známej všetkým, ktorí to kedy prehnali s pitím. Gél katalyzuje odbúravanie alkoholu v črevách, čo vedie k vzniku menej toxickej kyseliny mliečnej. V experimentoch podali tento gél s nanočasticami zlata podnapitým myšiam. Počas polhodiny u nich došlo k poklesu obsahu alkoholu v krvi o 40 percent a počas piatich hodín pokleslo množstvo alkoholu o viac ako polovicu.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame