Nie je to tak dávno, čo vedci zverejnili teóriu, podľa ktorej dokázali Egypťania postaviť svoje pyramídy vďaka mŕtvemu ramenu Nílu. Dokazovali to satelitné zábery púšte. Pribudli ďalšie dôkazy, o ktorých nám povie Rado Tomeš:
102405230738; SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci zo Severokarolínskej univerzity identifikovali dávno zabudnuté rameno Nílu, ktoré v čase stavby egyptských pyramíd slúžilo ako dopravná cesta. Najprv pomocou satelitných snímok, teraz zverejnili výsledky výskumu, ktorý mal túto teóriu overiť. Priamo v Egypte vedci vykonali geofyzikálny prieskum a analýzu jadier usadenín, aby potvrdili, že ide naozaj o sedimenty pochádzajúce z riek, a že sa nachádzajú na mieste, kde namiesto pevnej krajiny bola v minulosti voda. Výskum teda prináša prvú mapu jedného z hlavných starovekých ramien Nílu. Vedci predpokladajú, že postupne zanikalo kvôli veľkému suchu, ktoré zasiahlo Egypt približne pred 4200 rokmi. V každom prípade identifikovali úseky hlavnej zaniknutej nílskej vetvy, ktorú pomenovali Ahramatská vetva, ktorá viedla k územiu, kde stojí asi 30-ka známych pyramíd.
Chcete, aby váš milovaný schudol? Zaplaťte mu za to. To, čo sa na prvé počutie javí ako absurdita, je podľa psychológov z univerzity v Stirlingu jedna z najúčinnejších motivácií. Ich experimentu sa zúčastnilo 585 britských mužov s obezitou prvého stupňa. Prvá skupina bola motivovaná finančne a prostredníctvom povzbudzujúcich sms správ. Druhá skupina dostávala len smsk-ky a tretia skupina bola kontrolná. Finančná motivácia bola: 400 libier na účet, ak splnia plán chudnutia, čiže zníženie hmotnosti aspoň o 10% a jej udržanie počas 12-tich mesiacov. V priemere schudli muži v skupine s peniazmi a správami 5% svojej hmotnosti, tí, ktorí dostávali len motivačné správy schudli v priemere 3% hmotnosti a v kontrolnej skupine schudli len jedno percento svojej hmotnosti. Zdá sa teda, že kombinácia relatívne malých finančných stimulov dokáže prinútiť ľudí k štatisticky preukázateľnému poklesu hmotnosti. Liečba obezity a stavov súvisiacich s obezitou pritom stoja miliardy eur ročne.