Archeológovia prvý krát preskúmali vesmírnu stanicu ISS. Zaujímavé, všakže? Na čo prišli a čo bolo vlastne cieľom tohto výskumu, povie Rado Tomeš:
Archeológovia prvý krát preskúmali vesmírnu stanicu ISS Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Projekt „Štvorec“ skúma šesť štvorcových miest na stanici; teraz vedci popísali výsledky výskumov prvých dvoch z nich - miesta pôvodne navrhnutého na vedecké účely a ďalšie časti stanice pri toalete. Archeológovia zistili, že reálne využitie spomínaných miest nezodpovedá tomu, ako bola pôvodne zamýšľaná. Zatiaľ čo prvotným účelom meter krát meter veľkého priestoru číslo jeden bol vedecký výskum, reálne v čase prieskumu slúžil astronautom a kozmonautom na palube stanice skôr ako skladisko. Posádka tam odkladala obrovské množstvo suchých zipsov, ktoré sa na ISS využívajú prakticky neustále, na udržanie najrôznejších predmetov na mieste. Ani druhé miesto neslúžilo svojmu pôvodnému poslaniu, lokalita pri toalete totiž namiesto údržby slúži ako sklad toaletných potrieb a jedného takmer nevyužívaného počítača. Výskum má praktický význam. Vedenie ISS sa totiž snaží stanicu využívať čoraz účinnejšie.
Fenomén otravy organizmu pitím nadmerného množstva vody je reálny. Potvrdil to tím vedcov amerických univerzít. V horúcich dňoch môže prehnaná konzumácia tekutín viesť až ku kolapsu. Symptómy sú mätúce, môžu sa prejavovať podobným spôsobom ako vyčerpanie z tepla alebo úpal. Keď niekto vypije veľké množstvo vody počas krátkej doby, môže to viesť k hyponatriémii, pri ktorej sa zníži koncentrácia sodného iónu v krvi pod určitú úroveň. Môže ísť o veľmi nebezpečný stav, pokiaľ dôjde k opuchu mozgu. To vedie k tlaku na jeho určité časti a následkom môže byť kóma, záchvaty alebo smrť. To však platí v tých najextrémnejších prípadoch. Keď človek vypije príliš veľa vody, má jeho organizmus problém udržovať správne hodnoty sodíka, čo je elektrolyt zaisťujúci rovnováhu tekutiny v bunkách. Obličky zvládnu asi jeden liter vody za hodinu. A s tým by sme mali počítať pri pití vody počas extrémnych horúčav.