Šváby patria medzi najodolnejšie tvory na Zemi. Sú veľmi adaptabilní, zvládajú zimu, horúčavy, radiáciu a podľa najnovšej štúdie aj bežné insekticídy. Pokračuje Rado Tomeš:
Šváby sú odolné už aj voči postrekom Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Často využívaným spôsobom kontroly populácií švábov sú takzvané reziduálne insekticídy. Postrieka sa nimi povrch, kde sa šváby môžu objaviť a toxická zložka prípravku by ich mala zabiť. Ako ukázali laboratórne testy vedcov z University of Kentucky a Auburn University, trvá to dlhšie, ako sa čakalo. Štúdia ukázala, že tieto postreky dokázali zabiť menej ako pätinu švábov, ktorí boli vystavení postriekaným povrchom po dobu tridsiatich minút. Navyše aj v prípade, že sa šváby na postriekaných plochách zdržiavali, trvalo väčšine prípravkov osem až 24 hodín, kým ich usmrtili, pričom niektorým to trvalo dokonca až päť dní. Vedci to otestovali na šváboch, ktoré odobrali z prostredia, kde sa tieto prostriedky masívne používajú. A to znamená, že hmyz mal dosť času si proti nim vyvinúť rezistenciu. Na rozdiel od ľudí, ktorí s týmito látkami pracujú. Zdá sa, že prípravky na hubenie švábov čaká po tejto štúdii prehodnotenie ich účinku a minimálne zmena v informáciách na etikete.
Prehliadanie on-line videí zvyšuje pocit nudy, tvrdí štúdia kanadských vedcov z univerzity Toronte Scarborough. Rýchle prepínanie spôsobuje silnejšie pocity nudy ako kontinuálne sledovanie jedného videa. Štúdia kanadských vedcov zverejnená v časopise Journal of Experimental Psychology, zahŕňa 1200 respondentov v rámci siedmich rôznych experimentov a ich výsledky sa zhodujú s inými štúdiami. Už predchádzajúce výskumy na túto tému naznačili, že zatiaľ čo úľava od nudy je pre ľudí hnacím motorom na používanie sociálnych médií alebo smartfónov, zdá sa, že používanie týchto technológií tento pocit ešte zhoršuje. Je to niečo ako keď prepíname televízne kanály v snahe nájsť si nejaký zaujímavý program a čím viac prepíname, tým je menšia šanca, že nás niečo skutočne nové zaujme.