Slovensko-belgický tím vedcov objavil v Európe fosílie pravekého jaštera doteraz známeho len zo Severnej Ameriky. Viac nám povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím vedcov viedol paleontológ Andrej Čerňanský z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V Belgickej lokalite Dormaal objavili rôzne druhy plazov, medzi nimi aj rod Gaultia, ktorý bol dovtedy známy iba z obdobia spodného eocénu Severnej Ameriky na území USA. Eocén je geologické obdobie pred 56 až 34 miliónmi rokov. Neznámou bolo, ako sa rod Gaultia dostal na európsky kontinent. Vedci to vysvetlili tak, že plazy objaveného rodu sa do Belgicka dostali po takzvanej tuleánskej ceste. Na konci paleocénu a začiatku eocénu sa totiž nakrátko vynoril v severnom Atlantiku pevninský most, ktorým mohli zvieratá migrovať. Objav slovensko-belgického tímu prináša odpovede na viacero otázok z málo známeho obdobia v Európe, pretože na to, aby ho vedci vedeli lepšie popísať, chýbali na kontinente domáce nálezy fosílií.
Európska sonda Juice vyrazila na osemročnú cestu k Jupiteru a jeho ľadovým mesiacom vlani v apríli. Využíva pri nej gravitácie Zeme, Mesiaca i Venuše. Juice po tom, čo vlani odštartovala z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane, rozvinula obrie slnečné panely a postupne oživila desať vedeckých prístrojov. Okrem niekoľkých krátkych skúšobných meraní sa však jej prístroje počas letu odmlčali. Situáciu zmenil až výnimočný gravitačný manéver, počas ktorého sonda 19. augusta pred polnocou stredoeurópskeho letného času preletela okolo Mesiaca a zamierila k Zemi. Nasledujúci deň sa dostala nad juhovýchodnú Áziu a Tichý oceán. Vedci to označili za „prvý gravitačný dvojprak v histórii kozmonautiky“, ktorý im umožnil zapnúť prístroje v známom prostredí. Vedci teraz vyhodnotili, že zložitý manéver prebehol úspešne a teraz sa môžu sústrediť na analýzu podrobných meraní, ktoré sa počas preletu magnetosférou Zeme uložili do pamäte sondy a budú postupne prichádzať.
Úspešní slovenskí paleontológovia
28. 08. 2024 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA