Vedci síce už vedia, ako vzniká zubný povlak, naša ústna dutina však stále ukrýva priveľa neznámych. Jednu z nich sa podarilo objasniť a do tajov zubného povlaku nás zasvätí Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Napriek tomu, že ústna dutina má zásadný vplyv na ľudské zdravie, stále je až príliš neznáma a nepoznaná. Vedcov z americkej Marine Biological Laboratory zaujímal zubný povlak. Už pár rokov je známa štruktúra v zubnom povlaku, ktorú vedci nazvali ježkovia. Ich základ tvoria baktérie Corynebacterium matruchotii. Nový výskum však odhalili ich zvláštne delenie. Táto vláknitá baktéria sa nielen delí na dve dcérske, ale rozdeľuje sa na viac buniek naraz, čo je veľmi vzácny proces. Vedci pozorovali, že sa bunky tejto baktérie delia až na štrnásť rôznych buniek, v závislosti od dĺžky pôvodnej materskej. tieto dlhé vlákna rýchlo sa množiace baktérie v biofilme slúžia ako akési lešenie, pomocou ktorého sa potom držia, a teda aj šíria aj ďalšie druhy baktérií. Kolónie tejto baktérie môžu narásť až pol milimetra denne. Takže, oplatí sa naozaj poriadne si vyčistiť zuby.
Koncom augusta začali lekári testovať v rámci prvej fázy klinického testovania úplne prvú mRNA vakcínu proti rakovine pľúc. Ako prvý ju dostal šesťdesiatsedemročný Londýnčan. Okrem Spojeného kráľovstva sa na štúdii podieľajú USA, Nemecko, Španielsko a Turecko. Vakcínu s názvom BNT116 vyvinula nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech. Využíva technológiu mRNA, ktorá pomáha imunitnému systému identifikovať bunky rakoviny pľúc a bojovať proti nim. Vakcína je určená na liečbu nemalobunkového karcinómu pľúc, ktorý je najčastejšou formou vo všetkých typoch rakoviny pľúc. Trpí ňou až 85% pacientov s týmto ochorením. Výskum v počiatočnom štádiu otestuje bezpečnosť imunitnej terapie a možnosť jej využitia spolu s už existujúcimi liečbami. Celkovo bude do štúdie zaradených asi 130 pacientov - od skorého štádia pred operáciou alebo rádioterapiou až po neskoré štádium ochorenia - tí dostanú očkovanie popri imunoterapii.