Baktérie proti bežným antibiotikám stále odolnejšie. Niektoré aj úplne odolné. Dobrou správou pre budúcu generáciu účinných antibiotík je výskum vedcov z Helsinskej univerzity. Povie nám o ňom Rado Tomeš:
Nádej na účinnú novú generáciu antibiotík
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je prirodzené, že pokiaľ nejaká látka baktériu zabíja alebo brzdí jej rast, evolúcia prirodzene volí jedincov, ktorí sú odolnejší. Vedci z Helsinskej univerzity sa preto zameral na látky, ktoré potláčajú schopnosť baktérií rozpútať ochorenie bez toho, aby ich príliš brzdili v raste. Pri pátraní v hlbinách Severného ľadového oceánu narazili na doposiaľ neznámy kmeň aktinomycety rodu Rhodococcus , ktorý produkuje látku T091-5 s požadovanými účinkami - pôsobí na potlačenie schopností infekčných baktérií. Účinnosť látky T091-5 bádatelia overili na enteropatogénnych baktériách z okruhu E. coli. Ukázalo sa, že táto látka bráni infekčným baktériám uchytiť sa vo výstelke čreva hostiteľa a bráni tomu, aby baktérie rozvinuli ochorenie. Zatiaľ je látka T091-5 považovaná za veľmi sľubnú, či sa nakoniec stane základom pre nové antibiotiká, ale ukáže až ďalší výskum.
Na Malorku prišli prví ľudia o 2000 rokov skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Nedávne zistenia výskumného tímu z Univerzity južnej Floridy teda do značnej miery prepisujú históriu Baleárskych ostrovov. Objav potopeného kamenného mosta v jaskyni Genovesa pri východnom pobreží Malorky a s ním spojené rádioizotopové datovania, posúva príchod ľudí na Malorku na dobu pred 6 000 rokmi. Aj tak je to jeden z najneskôr osídlených ostrovov v Stredomorí. Vedci využili nové dáta z rádioizotopového datovania urán-tórium, ktoré umožňuje určiť vek materiálu s uhličitanom vápenatým, vrátane kvapľov v jaskyniach. Súčasne detailne analyzovali štruktúry objaveného mosta. Výsledkom ich úsilia bol spomínaný odhad, podľa ktorého ľudia osídlili Malorku najskôr pred viac ako 6 000 rokmi. Dôvod, prečo vtedajší ľudia využívali jaskyňu Genovesa, však zostáva nejasný.
Nádej na účinnú novú generáciu antibiotík
11. 09. 2024 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA