Marcus Aurelius písal aj na území Slovenska

Marcus Aurelius písal aj na území Slovenska

Slovenskí archeológovia sa môžu pochváliť výnimočným objavom. Rímsky poľný pochodový tábor je na našom území unikátom. Viac povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Najnovšie výskumy slovenských archeológov v katastri mesta Želiezovce priniesli podľa portálu Veda na dosah, zaujímavé výsledky. Vedci zistili, že sa tu nachádza významná lokalita, ktorá bola intenzívne osídlená už od mladšej doby kamennej a ľudia tu žili až do obdobia neskorého stredoveku. Najdôležitejším objavom je však rímsky poľný pochodový tábor, ktorý v tejto časti Pohronia hľadali desiatky rokov. Analýza magnetometrie spolu s ďalšími nálezmi, datujú tábor do druhej polovice 2. storočia, čo znamená, že bol založený v období markomanských vojen. Počas nich na našom území operovali rímske légie pod vedením rímskeho cisára a filozofa Marca Aurelia, aby pacifikovali útočné germánske kmene, ktoré opakovane prenikali a plienili územie Rímskej ríše. Vzhľadom na to, že ide o zatiaľ jediný zachytený rímsky tábor v blízkosti rieky Hron, vedci predpokladajú, že práve na území dnešného Slovenska vnikol prvý diel filozofického pojednania Marca Aurelia Hovory k sebe samému.

Hodiny strávené na videohovoroch sa môžu prejavovať aj fenoménom známym ako videokonferenčná únava. Vedci z Nanyang Technological Univerzity v Singapure skúmali, či existuje vzťah medzi virtuálnym pozadím a videokonferenčnou únavou. Viac ako 600 účastníkov výskumu sa pýtali, či používajú virtuálne pozadie a aký typ. Videokonferenčnú únavu merali pomocou päťbodovej škály. Zistili, že najvyššiu mieru videokonferenčnej únavy mali ľudia, ktorí sledovali na pozadí video v porovnaní s tými, ktorí používali obrazové alebo rozmazané virtuálne pozadie. Tak isto boli vyčerpanejší používatelia, ktorí mali na pozadí rozmazané pozadie v porovnanís tými, ktorí tam mali statické obrázky. Náš mozog podľa vedcov automaticky reaguje na nové informácie v prostredí, ktoré vníma. Musí na to vynaložiť veľa energie, čo potom zvyšuje kognitívnu záťaž. Podľa vedcov je počas videokonferencií a porád ideálne virtuálne pozadie so statickým obrázkom prírody.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame