Tohtoročnú olympiádu kyborgov ovládol juhokórejský stroj, ktorý dokáže pomáhať bezvládnym pacientom. Pokračuje Rado Tomeš:
Kyborg pre bezvládnych pacientov
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Švajčiarsky technologický inštitút ETH organizuje Cybathlone - „kyborgskú olympiádu“, tento rok s témou podpory vývoja asistenčných služieb. Zúčastnilo sa jej 66 projektov z 25 krajín a v silnej konkurencii zvíťazil exoskelet WalkON. Jeho najnovšia, v poradí už štvrtá verzia, WalkON Suit F1, je unikátna po viacerých stránkach. Dokáže prísť sám k nepohyblivému človeku, zdvihnúť ho z vozíka a odkráčať s ním, pričom nepotrebuje asistenciu človeka. Pohybuje sa ako humanoidný robot a je vybavený systémom, ktorý mu umožňuje prísť k paraplegikovi a nainštalovať sa okolo jeho tela a nôh. Oproti predchádzajúcim verziám má kyborg množstvo zmien - vývojári zapracovali na systéme riadenia ťažiska, čo umožňuje pohyb bez podporných palíc a užívatelia tak môžu bez obmedzenia používať aj ruky. Zariadenie tiež využíva systém pre vizuálnu detekciu prekážok.
Na začiatku bol projekt mexickej neziskovej organizácie, ktorá z vysokokvalitných údajov nazbieraných technológiou LiDAR monitorovala odlesňovanie a devastáciu pralesov. A práve vďaka týmto údajom našli archeológovia na juhovýchode Mexika jedno z najväčších doteraz známych miest z predkolumbovskej éry. Vedci z Tulane University v New Orleans a mexického Národného inštitútu antropológie a histórie analyzovali snímky, ktoré zaznamenali oblasť s rozlohou asi 122 kilometrov štvorcových. Na ich základe tiež boli schopní odhadnúť hustotu zaľudnenia v tejto oblasti. Mesto pomenovali Valeriana. Identifikovali pyramídy, chrámy, ihriská, cesty aj veľké domy, našli v ňom pozostatky približne 6760 stavieb rôznych veľkostí. Podľa architektonického členenia bolo mesto založené pred rokom 150 a podľa odhadu archeológov v ňom žilo v čase najväčšieho rozkvetu tridsať až päťdesiat tisíc ľudí.