Nočné kŕče nedajú ľuďom spávať, je to oficiálna diagnóza známa pod skratkou NLC. Skutočne účinnú liečbu zatiaľ nepoznáme, s nádejou však prichádzajú čínski vedci. Pokračuje Rado Tomeš:
Koniec nočným kŕčom Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aspoň raz za život sa s NLC stretne asi 60 % dospelých, u dvadsiatich % je problém taký veľký a bolestivý, že im spôsobuje zhoršenú kvalitu spánku. Čínski vedci na základe predchádzajúceho výskumu predpokladali, že zmierniť nočné kŕče by mohol vitamín K 2. Overili si to v dvojito zaslepenej klinickej štúdii. Zaradili do nej 199 ľudí nad 65 rokov a pri všetkých sa počas dvoch týždňov sledovania vyskytli najmenej dva zdokumentované prípady nočných kŕčov. Polovica z nich dostala vitamín K 2, druhá polovica mala placebo, pričom ani testovaní ľudia, ani vedci nevedeli, kto dostal akú látku. Počas ôsmich týždňov trvania experimentu sa ľuďom, ktorí dostávali vitamín, znížil týždenný počet NLC na 0,96. Naopak, v skupine s placebom stúpol priemerný počet kŕčov na 3,63 za týždeň. Rozdiel medzi skupinami je štatisticky významný a trend bol viditeľný už v prvom týždni. Okrem toho ľudia, ktorí dostávali vitamín K 2, mali tie kŕče znesiteľnejšie.
Na konci októbra bola najvyššia hora Japonska Fudži stále bez svojej typickej snehovej pokrývky. Stalo sa to prvýkrát za posledných 130 rokov. Vrchol hory Fudži siaha do nadmorskej výšky 3 776 metrov a veľkú časť roka býva pokrytý snehom, ktorý dotvára jej typický vzhľad. Sneh sa zvyčajne počas leta roztopí, s poklesom teplôt sa však vracia a tento návrat je pravidelne sledovaný už od roku 1894. Podľa zaznamenaných dát k tomu dochádza v priemere okolo 2. októbra. Tento rok však bola na konci októbra hora Fidži stále bez snehu. Doterajším rekordne neskorým dňom, keď sa na kopci objavil sneh, bol 26. október 2016 a rovnaký deň v roku 1955. Podľa údajov Japonskej meteorologickej agentúry zažilo Japonsko tento a minulý rok najteplejšie roky v histórii meraní.