Zlaté nanotyčinky ako ochrana implantátov

Zlaté nanotyčinky ako ochrana implantátov

Príjemcovia implantátov, napríklad umelého kĺbu, sú napriek pokroku v medicíne vystavení riziku bakteriálnej infekcie. Švédski vedci teraz prišli s nápadom hodným zlata. Doslova. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Veľa výskumných tímov pracuje na najrôznejších technológiách, ktoré by implantáty chránili pred baktériami, obvykle vo forme povrchu s antibiotikami. V takom prípade sa však antibiotiká môžu uvoľňovať nepretržite, čo na druhej strane podstatne zvyšuje riziko vzniku rezistentných infekcií. Švédsky nanoinžinieri z Chalmersovej technickej univerzity v Göteborgu namiesto antibiotík vsadili do implantátov nanotyčinky zlata. Tieto nepatrné kúsky zlata sú veľké len 70 × 20 nanometrov, dajú sa veľmi ľahko umiestniť na povrch implantátov a za normálnych okolností sa nič nedeje. Pokiaľ sa však v tele objaví zápal, nanotyčinky sú vystavené infračervenému žiareniu, prudko sa zahrejú a vzniknuté teplo zničí všetky mikróby. Je potrebné používať špecifické infračervené žiarenie, ktoré dokáže preniknúť pokožkou a tkanivami pacienta. Táto liečba by mohla byť veľkým prielomom v oblasti transplantácií kĺbov.

Pre astronautov sú okrem vody a vzduchu na dlhodobých misiách dôležité aj zdroje potravy. O vypestovanie rastlín na Mesiaci sa pokúsi austrálsky startup Lunaria One v rámci prvej austrálskej lunárnej misie ALEPH, pravdepodobne už na budúci rok. Sadenice a semienka umiestnené v starostlivo skonštruovanej kapsule pošle spoločnosť na 380 000 kilometrov dlhú cestu na palube lunárneho modulu Intuitive Machines. Plánovaná misia má otestovať, či budú rastliny schopné prežiť v extrémnych podmienkach na Mesiaci. Ešte skôr, ako sa tam dostanú, budú musieť dlhší čas prežiť uskladnené na štartovacej rampe. Počas štartu rakety zasa budú vystavené intenzívnym vibráciám. Budú musieť zvládnuť aj extrémne Mesačné podmienky: žiarenie, inú gravitáciu a teplotné výkyvy s teplotami pohybujúcimi sa hlboko pod nulou. Výskumníci sa preto teraz zameriavajú na experimenty, ktoré rastliny poriadne otestujú.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame