Zdá sa, že na Marse bol naozaj oceán

Zdá sa, že na Marse bol naozaj oceán

A je to tu. Čínsky rover poslal z Marsu na Zem ďalší dôkaz o tom, že na červenej planéte bol pred miliardami rokov oceán. Detaily má Rado Tomeš:

Zdá sa, že na Marse bol naozaj oceán Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Čínsky rover Zhurong pristál pred tromi rokmi na rovine v regióne Utopia na severnej pologuli Marsu, kde boli už predtým náznaky starovekej vody. Vedci z Hongkonskej polytechnickej univerzity uviedli, že v okolí jeho pristávacej plochy spozorovali rôzne znaky naznačujúce dávny oceán. Už predchádzajúci výskum naznačil, že kráterovité jamkové kužele mohli pochádzať z bahenných sopiek a často sa tvorili v oblastiach, kde bola voda alebo ľad. Informácie z rovera spolu s údajmi zo satelitov a analýz na Zemi tiež naznačujú, že v spomínanej oblasti bolo pobrežie. Vedci odhadujú, že oceán vznikol v dôsledku záplav pred viac ako 3 a pol miliardami rokov. Potom zamrzol, pričom vyryl pobrežie, ktoré zmizlo o tri miliardy rokov neskôr. Vedci zdôrazňujú, že s istotou budú vedieť potvrdiť existenciu tohto oceánu, až keď zanalyzujú vzorky hornín z Marsu, ktoré sa najprv musia dostať na Zem.

Minulý týždeň obletela svet správa, že Sieň kráľa Artuša v Cornwalle nemá s legendárnym kráľom nič spoločné. Je totiž oveľa staršia. Sieň tvorí obdĺžnikový val z hliny a kamenia, ohraničený 56 menhirmi. A práve menhiry boli pre archeológov kľúčové. V najnovšej štúdii spojili svoje sily viaceré britské inštitúcie a zamerali sa na určenie ich veku. Vedci na analýzu použili techniku zvanú opticky stimulovaná luminiscencia, ktorá sa používa na datovanie doby, keď bol skúmaný objekt naposledy vystavený svetlu pred pochovaním. Nielen menhiry, ale celá Sieň kráľa Artuša pochádza z prehistorických čias, môže byť stará viac ako päťtisíc rokov. Vytvorili ho teda ľudia v mladšej dobe kamennej. Podľa vedcov to znamená, že celá oblasť môže mať veľmi bohatú neolitickú krajinu, ktorá dokazuje, že na vresovisku žila rozsiahla komunita ľudí, o ktorých sa toho viac nevie. Celú oblasť plánujú poriadne preskúmať v ďalšom výskume.

Autorka: Barbara Štubňová; ILUST. FOTO: pixabay/Wikilmages

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame