Japoncom sa podarilo ako prvým vypestovať čiernu hľuzovku. Na priemyselné pestovanie vo veľkom to síce nevyzerá, ale aj tak je to veľký úspech. Detaily ponúka Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výskumný ústav lesníctva Jamanaši v spolupráci s Organizáciou pre výskum a správu lesov Tsukube úspešne vypestovali čierne hľuzovky. Na rozdiel od iných pestovaných húb, hľuzovky rastú len v mykorhíznej symbióze so stromami. Výskumníci využili poznatky získané pri umelom pestovaní húb matsutake a pred šiestimi rokmi vedci pripojili výtrusy ázijskej odrody čiernej hľuzovky k 55-tim sadeniciam gaštanu a spolu ich vysadili na dvoch testovacích miestach. Tento rok úspešne vypestovali 12 čiernych hľuzoviek s celkovou hmotnosťou 200 gramov. Genetická analýza potvrdila, že skutočne pochádzajú zo spor naočkovaných do gaštanov. V budúcnosti chce výskumná skupina ďalej rozvíjať technológiu na zabezpečenie stabilnej produkcie hľuzoviek a zároveň bude overovať, či huby rastú na rovnakých miestach nepretržite každý rok.
Chirurgický systém da Vinci je robot s interaktívnymi ramenami, ktorý vykonáva státisíce nenáročných invazívnych zákrokov ročne. Vývojári z Univerzity Johnsa Hopkinsa a Stanfordskej univerzity prepojili robota da Vinci s umelou inteligenciou, ktorú potom trénovali s využitím metódy imitačného učenia. Umelá inteligencia sa pri ňom učila napodobňovaním príslušných úkonov, ktoré vykonáva niekto iný. V tomto prípade išlo o to, aby sa robot naučil základné chirurgické postupy, vrátane manipulácie s ihlou, tkanivami a aby vedel zašívať. Výsledky experimentu prekonali všetky očakávania. Chirurgický systém s umelou inteligenciou zvládol spomínané úlohy rovnako dobre ako človek, okrem toho sa však naučil aj opravovať vlastné chyby. Inžinieri veria, že s ich modelom umelej inteligencie sa chirurgické roboty môžu rýchlo naučiť vykonávať prakticky akýkoľvek typ chirurgického zákroku.