Aj starí Egypťania používali halucinogény

Aj starí Egypťania používali halucinogény

Archeológovia našli vôbec prvý fyzický dôkaz halucinogénov v egyptských hrnčekoch a odhalili aj záhadu hrnčekov boha Besa. Rado Tomeš nám povie viac:

Aj starí Egypťania používali halucinogény Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Až doteraz nebolo celkom jasné, na čo sa v staroegyptských domácnostiach používali hrnčeky boha Besa. Bol to síce jeden z bohov, ktorý ochraňoval ženy, deti a rodinný krb, nikdy mu však starí Egypťania nerobili žiadne veľké rituály. V starovekých zápisoch sa zachovali len útržkovité informácie, takže vedci sa doteraz zabávali vlastnými interpretáciami. Archeológovia z University of South Florida prvýkrát identifikovali všetky chemické zložky tekutého obsahu z Besovho hrnčeku, ktorý sa nachádza v Múzeu umenia v talianskej Tampe. Vedci sa spojili do jedného tímu a s použitím najmodernejších metód zistili, že v hrnčeku bol zaujímavý koktail namiešaný z halucinogénnych bylín, telesných tekutín a alkoholu. Odvar bol ochutený medom, sezamovými semienkami, píniovými orieškami, sladkým drievkom a hroznom. Ľudia ho používali v magickom rituáli plodnosti, v ktorom išlo najmä o bezproblémové tehotenstvo s úspešným koncom.

Vedci identifikovali pri Šalamúnových ostrovoch najväčší koral na svete. Meria 34 metrov na šírku, 32 metrov na dĺžku a jeho výška je 5 a pol metra. Je trikrát väčší ako predchádzajúci držiteľ rekordu - koral nazývaný Big Momma v Americkej Samoe. Našiel ho videograf, ktorý na vedeckej expedícii pre National Geographic, navštevuje vzdialené časti Pacifiku, aby zistil, ako ho ovplyvnila zmena klímy. Pôvodne si posádka myslela, že našli vrak lode, po dôkladnej obhliadke však zistili, že je to obrovský koral plný farieb a života. Jeho vek predbežne odhadli na 300 rokov. Koral objavili na juhovýchodnom cípe Šalamúnových ostrovov v oblasti známej ako Three Sisters. Horúce a kyslejšie oceány vyčerpali život z koralov v mnohých tropických vodách regiónu vrátane slávnej austrálskej Veľkej koralovej bariéry. Podľa vedcov sa tomuto koralu darí preto, že vyrástol zo zložitej siete drobných koralových polypov a tým sa líši od typického koralového útesu, ktorý je tvorený mnohými odlišnými kolóniami koralov.

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: pixabay/Souza_DF

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame