Pravek poznal základné epidemiologické pravidlá

Pravek poznal základné epidemiologické pravidlá

Už ľudia v praveku ovládali základné epidemiologické pravidlá. Zistili to vedci na modelovaní epidémií vo veľkej neolitickej dedine na území dnešnej Ukrajiny. Rado Tomeš nám povie viac.

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Antropológovia z Univerzity v Konxville v Tennessee skúmali megasídlisko tripolskej kultúry na území dnešnej Ukrajiny. Na svojom civilizačnom vrchole, v čase pred asi šiestimi tisíc rokmi, žili ľudia z tejto kultúry v obrovských sídlach, v ktorých mohlo žiť do 45 tisíc ľudí. Keďže choroby ako salmonela, tuberkulóza a mor sa v Európe objavili práve v čase  vzniku prvých poľnohospodárskych dedín, vedci si vyskúšali modelovanie šírenia epidémií na osade Nobelivka. Domy tam boli rozmiestnené v istých vzorcoch a štruktúrach, čo vedci vyhodnotili ako výbornú konfiguráciu pre obmedzenie ohnísk chorôb. Vyskúšali milióny simulácií archeologických dát a skúmali šírenie chrôb spôsobených potravinami, konkrétne salmonelózu. Ukázalo sa, že práve kruhové zoskupenie drevených domov v Nobelivke pomáhalo obmedziť šírenie tejto infekcie. Zároveň je to odpoveď na otázku, prečo obyvatelia týchto dedín pravidelne pálili svoje domy a stavali si nové. Aby zabránili šíreniu epidémie.

Ľadoborec USCGC Healy je momentálne najmodernejším a najväčším plavidlom tohto typu, aké majú Spojené štáty k dispozícii. Slúži najmä vedeckému výskumu, na jeho palube je množstvo vybavenia a ponúka zázemie až 50 vedcom. Momentálne mapuje dno Čukotského a Beaufortovho mora, kde je ešte mnoho neznámych miest a to prináša zaujímavé nové objavy. Počas plavby pri pobreží západnej a severnej Aljašky zaznamenala posádka pozoruhodnú podmorskú štruktúru, ktorá sa v nepravidelnom tvare týči nad morské dno do výšky asi 500 metrov. Ako ukazujú dáta z rozboru vzoriek vody, spomínaná štruktúra chrlí do morskej vody vulkanický plyn. Vedci predpokladajú, že by mohlo ísť o podmorský vulkán v ranej fáze zrodu. Či to tak skutočne je, ukáže až budúci výskum. Nech už je povaha objavenej štruktúry akákoľvek, zatiaľ nepredstavuje pre moreplavbu žiadnu hrozbu. Od hladiny ju delí zhruba 1 600 metrov.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame