Nedávno sme si pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie. Jedným z jej najväčších výdobytkov bolo uvoľnenie cestovania. A udalosťou, ktorá k nemu viedla, začne Boris Koreň dnešné spomínanie.
Stalo sa pred... 30. november - 6. december (A) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj v druhej časti našej rubriky sa vrátime k Novembru 1989 – pripomenieme si jednu z jeho dnes už nežijúcich osobností.
Stalo sa pred... 30. november - 6. december (B) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Stalo sa pred... 30. novembra – 6. decembra
Pred 150 rokmi, 30. novembra 1874, prišiel na svet jeden z velikánov svetovej politiky 20. storočia Winston Churchill.
Pred 45 rokmi, 3. decembra 1979, zomrel československý lekár a politik František Kriegel. Po okupácii ČSSR v auguste 1968 odmietol podpísať Moskovský protokol, ktorý legitimizoval pobyt sovietskych vojsk na našom území a odmietol zaňho hlasovať v parlamente. Bol jedným z prvých signatárov Charty 77.
Pred 40 rokmi, v noci z 2. na 3. decembra 1984, došlo v indickom Bhopále k najväčšej priemyselnej katastrofe v dejinách, keď zo závodu americkej spoločnosti Union Carbide uniklo 27 ton nebezpečných látok. Počas prvých troch dní zomrelo v meste a jeho okolí asi 8 tisíc ľudí, neskôr až 25 tisíc a okolo pol milióna ľudí bolo zasiahnutých chemickými látkami.
Pred 35 rokmi, 4. decembra 1989, bola zrušená výjazdná doložka. Uvoľnilo sa tým cestovanie do zahraničia, pretože už nezáviselo od povolení, ktoré vydávali komunistické úrady.
Pred 30 rokmi, 5. decembra 1994, podpísali Rusko, Spojené štáty americké a Veľká Británia Budapeštianske memorandum, v ktorom sa zaviazali rešpektovať suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Tá sa za bezpečnostné záruky vzdala svojich jadrových zbraní.
Pred 30 rokmi, 4. decembra 1994 zomrel slovenský umelec, disident a politik Marcel Strýko. Považujú ho za vedúcu osobnosť Nežnej revolúcie na východnom Slovensku.