Vedci zaujali svet prelomovou novinkou, bakteriálnym GPS, vďaka ktorému vie vystopovať človeka na základe bakteriálnej stopy. Všetko vysvetlí Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Lundskej univerzity vytvorili nástroj s umelou inteligenciou, ktorý používa mikroorganizmy ako druh bakteriálneho systému GPS. Tento lokátor dokáže určiť konkrétne miesto, kde ste boli, na základe baktérií, ktoré sa na vás po ceste nalepili. Ako píše portál Veda na dosah, nástroj s názvom mGPS, bol vytvorený trénovaním AI na rozsiahlych súboroch údajov mikrobiómu z rôznych prostredí. Sú to dáta z mestského prostredia, pôdy a morských ekosystémov plus tisícky vzoriek z databázy MetaSUB, ktorá obsahuje mikrobiálne genómy z miest po celom svete. Pomocou údajov sa AI naučila rozlišovať medzi mikrobiálnymi profilmi a spájať ich s jedinečným geografickým pôvodom. Presnosť bakteriálneho systému mGPS je veľmi zaujímavá. Správne identifikoval mestský zdroj vzoriek v 92 percentách prípadov a dokonca dokázal rozlišovať medzi miestami v rámci toho istého mesta.
Osamelosť zažila väčšina ľudí. Niektorí prechodne, u iných ide o chronický stav. V najnovšej meta analýze spracovali vedci z Floridskej štátnej univerzity údaje z predchádzajúcich štúdií zahŕňajúcich viac ako 600 tisíc ľudí. Výsledkom je, že osamelosť zvyšuje riziko demencie vzniknutej z akejkoľvek príčiny, vrátane Alzheimerovej choroby. Podľa vedcov je samota spojená s raným zhoršením kognitívnych funkcií, čo môže predchádzať práve vzniku demencie. Súhrnné odhady ukázali, že pocit osamelosti zvyšuje riziko demencie o 31% a kognitívne poruchy o 15%. Štúdia dokonca naznačuje, že medzi osamelosťou a zhoršovaním kognitívnych funkcií môže existovať akýsi začarovaný kruh aj na každodennej báze. Osamelosť v jednom dni môže znížiť kognitívnu výkonnosť nasledujúci deň. A zároveň - keď sa kognitívna výkonnosť znížila, osamelosť sa krátko nato zvýšila.