Boris Kršňák
Záplavy v ČR
Katastrofálne záplavy, ktoré v posledných dňoch postihli rozsiahle oblasti Nemecka, Rakúska či susednej Českej republiky stále rezonujú v našej pamäti. Škody sa šplhajú do miliardových výšok asi tak rázne, ako na mnohých miestach do historických maxím hladiny riek. Aj keď Dunaj v Bratislave pokoril desať metrovú hranicu, zďaleka nenapáchal také škody, ako Vltava v Prahe, kde voda opäť zaplavila časť starého mesta. Náš spravodajca Boris Kršňák zaznamenal v uliciach českej metropoly aj príbehy a postrehy, ktoré sa do spravodajstva nedostali...
Boris Kršňák Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martin Rajec
Lovci tornád v USA
Európe robia starosti záplavy, Amerika zas zápasí s ničivými búrkami a tornádami. Pred pár dňami si v americkej Oklahome vyžiadali desiatky obetí. Môžu za tieto katastrofy v Európe, Amerike či inde vo svete klimatické zmeny? Podľa niektorých vedcov ničivá sila tornád pre globálne otepľovanie stále stúpa, iní si zas myslia, že takéto závery sú predčasné. O tom, že niečo nie je v poriadku však svedčí aj smrť troch vedcov, ktorí tornáda desaťročia skúmali. Martin Rajec zo Spojených štátov pripomína, že napriek skúsenostiam a povestnej opatrnosti im prírodný živel nedal žiadnu šancu.
Martin Rajec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martina Carr
Výročie korunovácie Alžbety II.
Oslavy 60. výročia korunovácie Britskej kráľovnej Alžbety zatienili azda len obavy o zdravotný stav jej manžela princa Filipa. Na kráľovské kreslo si sadla hneď po smrti svojho otca Juraja Šiesteho vo februári v roku 1952, no jej oficiálna korunovácia bola až 2. júna 1953. Dlhé prípravy vtedy vyvrcholili ceremoniálom, ktorý sa dodnes označuje za najlepší svojho druhu na celom svete. Napriek tomu, že sa odohral pred 60timi rokmi, doteraz ho neprekonala žiadna iná korunovácia. Naša spolupracovníčka v Londýne Martina Carr spomína na túto priam rozprávkovú udalosť.
Martina Carr Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ondřej Houska
Euroatlantický val
Filmy ako Zachráňte vojaka Ryana, Najdlhší deň alebo seriál Bratstvo neohrozených poznajú milióny divákov na celom svete. Ich dej zachytáva takzvaný D day teda deň D keď sa vylodili spojenci v Európe v čase Druhej svetovej vojny. Bolo to 6. júna v roku 1944 a tento týždeň uplynulo odvtedy 69 rokov. Nacistické Nemecko sa chcelo pred útokom spojencov brániť vybudovaním obranných valov tam, kde predpokladalo že sa vylodia. Napríklad aj neďaleko známeho letoviska Ostende na severozápade Belgicka. Relikt svetovej vojny navštívil spravodajca českého rozhlasu Ondřej Houska.
Ondřej Houska Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gregor Martin Papucsek
Biogradský eno-eko-gastro-etno-stôl
Čo všetko ponúkajú balkánsky Chorváti na európsky stôl? Táto otázka je niekoľko dní pred ich vstupom do Európskej únie mimoriadne aktuálna... Odpoveď hľadal náš spravodajca Gregor Martin Papucsek, ktorý minulý víkend niekoľko krát obišiel obrovský, vyše kilometrový stôl v prímorskom mestečku Biograd na Moru. Dalmatínci naň vyložili takmer kompletnú chorvátsku kulinársku ponuku zo všetkých kútov krajiny... Konal sa tam totiž festival s názvom „Dlhý biogradský eno-eko-gastro-etno-stôl“.
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.