Gregor Martin Papucsek
Spolužitie Chorvátov a Srbov v jednom meste
Už len niečo vyše dvoch týždňov a v Európskej únii pribudne ďalší nováčik - Chorvátsko. Krajina má za sebou dlhú a náročnú cestu, a jednou z najväčších prekážok na nej boli vzťahy so Srbmi. Ani krátko pred oficiálnym prijatím Chorvátska do Únie vzťahy nie sú urovnané a dokazuje to aj nasledujúca reportáž. Gregor Martin Papucsek bol v chorvátskom Benkovci, kadiaľ sa v 90. rokoch tiahla južná hranica takzvanej Srbskej Krajiny.
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľubica Zlochová
Chceli by ste ochutnať víno, aké pil Krištof Kolumbus?
Španielska Sevilla bola kedysi jedno z najdôležitejších miest na svete. To bolo v časoch Krištofa Kolumba, teda v období veľkých zámorských výprav a objavov. Nevyhnutnou súčasťou takýchto výprav bolo aj víno. Ľubica Zlochová hovorí, že dnes je už svet usporiadaný celkom inak, ale to isté víno, ktoré dobyvateľom spríjemňovalo riskantné výpravy, sa pije na juhu Španielska dodnes.
Ľubica Zlochová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tamara Lištiaková
Bizardné atrakcie vo Viedni
Viedeň ponúka turistom mnoho bizarných atrakcií, napríklad pohrebnícke múzeum. Magistrát ale vymyslel ešte bizarnejšiu možnosť, ako turistom ukázať mesto - z podzemia, priamo z odpadových kanálov. A atrakcia má úspech - každý rok sem zavíta až 17 tisíc ľudí. Pýtate sa, čo je na kanáloch také atraktívne? Splašky, tma ani upchaté potrubia to nie sú. Tamara Lištiaková zistila, že odpadové kanály lákajú predovšetkým filmových fanúšikov.
Tamara Lištiaková Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Miroslava Neira C. Hospodárová
Pravda o smrti Pabla Nerudu
Básnik, komunista, nositeľ Nobelovej ceny. Pablo Neruda bol podľa Gabriela Garcíu Márqueza najväčším poetom 20. storočia. Po štyridsiatich rokoch sa však v Čile znovu zaoberajú Nerudovou smrťou. Skutočne zomrel na rakovinu prostaty alebo mu na druhý svet pomohla vojenská junta? Podozrenia zatiaľ stoja len na výpovediach jednej osoby. Čiľania však chcú poznať odpoveď a tak otvorili nielen staré dokumenty, ale aj Nerudov hrob. Viac povie Miroslava Neira C. Hospodárová.
Miroslava Hospodárová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Anna Šípošová
Život v Juhoafrickej republike
Apartheid v Juhoafrickej republike mal na zreteli blaho bielych a nikoho iného. Tí, ktorí chceli zmeniť segregačné pravidlá, boli nemilosrdne potrestaní - tak ako ikona boja proti apartheidu - Nelson Mandela. Tento týždeň uplynulo od jeho odsúdenia na doživotie 49 rokov. Našťastie, výrok súdu sa nenaplnil a Mandela sa po páde režimu, pred takmer štvrťstoročím, dostal na slobodu. Prišiel s víziou o Dúhovom národe, no tá sa nenaplnila. Bez ohľadu na zákony, bieli v Juhoafrickej republike majú totiž stále na vrch. Kontrolujú ekonomiku, sú jej motorom, majú pod palcom médiá, aj politiku. Zarábajú neporovnateľne viac ako drvivá väčšina černochov. To všetko je pravda, ale nie celá.
siposova Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.