Gregor Martin Papucsek
Stále živý mýtus Anteho Gotovinu
Hoci od skončenia chorvátsko-srbskej vojny uplynulo 18 rokov, mýtus okolo generála Anteho Gotovinu stále žije. Doma je bývalý veliteľ oslobodzujúcej operácie chorvátskych vojsk v takzvanej Srbskej krajine hrdina, žijúca legenda. Kým sa skrýval, predstavoval prekážku na ceste Záhrebu do Európskej únie, no ani to mu na popularite neuberalo. Medzitým si už odsedel v haagskom väzení sedem rokov, aby ho nakoniec spod obvinení z vojnových zločinov tribunál oslobodil. Už rok je teda doma a stále častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré by ho radi videli na prezidentskej stoličke. V rámci nášho seriálu ku vstupu Chorvátska do Európskej únie sa vyberieme aj my po stopách generála Gotovinu. Do mestečka Pakoštane i Záhrebu nás zavedie Gregor Martin Papucsek.
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Břetislav Tureček
Biely vojak
Vojenská kariéra už veľakrát napomohla človeku stať sa hrdinom. Sila, odvaha, nasadenie vlastného života, pomoc bezbranným, to všetko sú atribúty, ktoré dokážu stvoriť mýtus, či legendu. Aj bývalému elitnému bojovníkovi izraelskej armády Juda Braunovi uniforma predurčila nemenej zaujímavý osud. Vojakov v zelených uniformách totiž v Izraeli i Palestíne môžete stretnúť tisíce. Občas sa však dá natrafiť práve na Juda Brauna, no nie v hnedej - akoby mohlo predznamenať jeho meno, ale v bielej uniforme. Aktivista a umelec sa rozhodol práve v bielom vojenskom úbore, s bielom zbraňou a bielym make upom upozorniť na nezmyselnosť izraelsko-arabského konfliktu. Viac povie Břetislav Tureček.
turecek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľubica Zlochová
Pozvánka do typického baru v Andalúzii
Bary, taverny, krčmičky, s terasami i bez nich, menšie aj väčšie, v Španielsku rozhodne na každom kroku. Možno počas dovolenky takéto pohostinstvá navštívite aj vy. Aby sme vám však urobili už chuť v predstihu, do jedného typického baru, tentoraz v Andalúzii Vás s Ľubicou Zlochovou zoberieme už teraz.
Ľubica Zlochová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martina Carr
Metóda Suzuky
Dovolenkový ošiaľ sa teda rozbieha, veď aj školský rok sa už čo nevidieť končí. A hoci si deti, ale aj mnohí rodičia aspoň dva mesiace vydýchnu, téma školstva patrí medzi tie, ktoré rezonovať neprestanú. Britský školský systém napríklad patrí medzi druhý najlepší v Európe, je hneď za Fínskom. Aj v celosvetovom meradle si drží veľmi slušné siedme miesto. V top rebríčku je spolu s Japonskom, Južnou Kóreu, či Singapúrom. Pre zaujímavosť - Spojené štáty sú na 17tom mieste a Slovensko je len o dve miesta pod nimi. Vráťme sa však k Veľkej Británii. Napriek slušným výsledkom, aj tu platí, že nikto nie je doma prorokom a britské školstvo čelí často kritike. No prekvapujúco obrovský boom prežíva výučba hudby a hry na hudobné nástroje. Nejde však o tradičnú výučbu ako ju poznáme aj my, ale takzvanú Suzukiho metódu, ktorá sa úspešne šíri z Británie aj do kontinentálnej Európy. Na jednu hodinu Vás zavedie Martina Carr.
Martina Carr Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nina Krajčovičová
Beduíni
„Ja proti môjmu bratovi. Ja a moji bratia proti našim bratrancom. Ja, moji bratia a naši bratranci proti cudzincom.“ To je porekadlo, ktorým sa riadia beduíni. Ochrana najbližších, pevné spojenectvá, dôležitosť pokrvných zväzkov. To všetko typické pre spoločnosť, ktorá musí prežiť v ťažkých púštnych podmienkach. Svet sa ale mení a spolu s ním aj tradičné kultúry, ako je tá beduínska. Ťavy postupne striedajú jeepy, čas už neurčuje Slnko na oblohe, ale digitálne hodinky, komunikácia na diaľku je rýchlejšia vďaka mobilom. Prežije beduínska kultúra najbližšie desaťročia? Skúseného cestovateľa sa na to opýtala Nina Krajčovičová.
Nina Krajčovičová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.