Štúdio svet - 13.7.2013

Štúdio svet - 13.7.2013

Martina Carr
Legendárna skupina Rolling Stones v Hyde Parku

Aká udalosť by mohla byť vo Veľkej Británii ešte sledovanejšia ako víťazný beh Usaina Bolta na 100 metrov počas Londýnskej olympiády? Napríklad vystúpenie žijúcej legendy Rolling Stones na najväčšom hudobnom festivale v Glastonbury. Na dnešný večer si “Stoni” naplánovali historický koncert - v londnýnskom Hyde Parku, ktorý bude posledný z ich celosvetového turné. Títo páni ovládajú hudobnú scénu už celé polstoročie - ich priemerný vek je 69 rokov, no stále podávajú výkon, ktorým zatienia takmer všetky existujúce skupiny. O takzvanom Stonovskom fenoméne hovorí Martina Carr.

 

Martina Carr Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Anna Šípošová
Väznice v Grónsku

Ešte pred necelými 40 rokmi na ľadovom ostrove Grónsko neexistovala väznica. To ale neznamená, že Inuiti nepoznali zločin. Tí, ktorí ho spáchali, však museli odísť k rybárom na prevýchovu. Práve rybári totiž požívali rešpekt komunity. Hoci v súčasnosti už väznice v Grónsku sú, vôbec tak nevyzerajú. Pripomínajú skôr stredoškolské internáty. Trestanci musia byť napríklad v celách len od pol desiatej večer do pol siedmej ráno. Cieľom grónskeho väzenského systému totiž nie je trest za každú cenu, ale prevýchova. Iniutov je len 56 tisíc a tak je pochopiteľné, že ťažko skúšaná spoločnosť nechce prísť o žiadneho z nich. Každý má šancu na zmenu. Okrem toho, mnoho Inuitov, spätých s obrovskými ľadovými pláňami, trpí v uzavretých priestoroch klaustrofóbiou. Do jednej z takýchto netradičných väzníc vás teraz zavedie Anna Šípošová.

Anna Šípošová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Alexandra Demetrianová
Solidarita so zvieratami

Dali by ste si na telo vypáliť horúcim železom číslo, tak ako to robia zvieratám vo veľkochove? Pravdepodobne nie. Dvanásť ľudí v Prahe ale toto utrpenie podstúpilo. Na telo si dali vypáliť číslo 269, aby tak vyjadrili solidaritu a empatiu s miliardami zvierat, ktoré každý rok ľudstvo použije na konzumáciu, oblečenie či testovanie tabaku, kozmetiky, liekov. Ešte nedávno šokujúca myšlienka, ktorá vznikla v Izraeli, dnes už udalosť, ktorá sa odohráva pravidelne nielen v Prahe, ale aj vo Francúzsku,, Poľsku, Spojených štátoch, nasledovať bude Holandsko, Maďarsko a možno aj Slovensko. Svedkom tohto nezvyčajného happeningu bola Alexandra Demetrianová.

Alexandra Demetrianová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Boris Kršňák
V Oxforde s „Oxford manom“

Keď sa povie Oxford, väčšine z nás hneď napadne slávna univerzita. Je tretia najväčšia na svete a dodnes jedna z najkvalitnejších. Spolu so svojou konkurentkou z neďalekého Cambridgu sa pravidelne umiestňujú v prvej desiatke rebríčka najlepších univerzít sveta, ako jediné z Európy. Existuje aj zaužívaný termín Oxford man - označuje človeka, ktorý je absolventom Oxfordu. Počet absolventov sa rozširuje aj medzi Slovákmi. A keďže je najvhodnejšie objavovať nepoznané a odkrývať históriu s takzvaným insiderom - človekom zvnútra, s jedným takým sa po univerzitných priestoroch poprechádzal aj Boris Kršňák.

Boris Kršňák Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Gregor Martin Papucsek
Pochod homosexuálov v Budapešti

Viac orgazmu - menej nacistov. To bol asi najvyzývavejší nápis na tohtoročnom budapeštianskom Pride, teda už tradičnom pochode homosexuálov a ich sympatizantov. Hoci na Slovensku majú podobné akcie ešte len veľmi krátku históriu, v Maďarsku minulý víkend zorganizovali už osemnásty pochod. Bohužiaľ, i v Budapešti sa s Prideom neodmysliteľne spájajú radikáli i extrémisti - tento rok ale zostali v menšine a stačili im iba verbálne útoky, aj keď podľa Gregora Martina Papucseka k pokoju výrazne prispela i polícia. Tvrdí, že ten tohtoročný pochod bol zrejme najpočetnejší a aj najdecentnejší.

Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nina Krajčovičová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame