Štúdio svet - 24.8.2013

Štúdio svet - 24.8.2013

Okolo sveta za 55 minút

 

Nina Krajčovičová
Nie všetky veci sú vždy také, aké sa na prvý pohľad zdajú

Žijú v horách a ich dni napĺňa ticho, práca a modlitba. Reč je o mníchoch v kláštore Vysoki Dečani v Kosove. Mužský kláštor srbskej pravoslávnej cirkvi tu stojí už takmer 700 rokov. Za ten čas ho už veľakrát zničili, no vďaka nezlomnej vôli mníchov funguje dodnes. Naďalej ho ale musia strážiť jednotky NATO, a ako sa na mieste dozvedela Nina Krajčovičová, ani ich prítomnosť neznamená, že tam vládne pokoj.

 

Nina Krajčovičová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Martin Rajec
Miesto bez technických vymožeností

Aj v nasledujúcom príspevku prinesieme tiež jeden miestny paradox. Používanie rádio rušivých vĺn je tu zakázané. To znamená: žiadne mobily. Žiaden bezdrôtový internet, televízny signál alebo iné rušivé elektronické spotrebiče. Verili by ste, že takéto miesto existuje a to uprostred hitech civilizácie, dokonca neďaleko hlavného mesta superveľmoci - Spojených štátov?

rajec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Robert Mikoláš
Pozvánka na obed do Rwandy

Jazero života a smrti- tak ľudia nazývajú jazero Kivu, ktoré je na hranici Rwandy a Demokratickej republiky Kongo. Aj keď svojou hĺbkou, či rozmermi nepatrí medzi výnimočné, spája sa s ním viacero unikátov. Jeho vodná hladina sa ani nemihne, je v úplnom pokoji. Vo vode sa navyše nachádzajú miliardy kubíkov toxického metánu. Aj napriek tomu je pre miestnych obyvateľov zdrojom obživy. Pri jazere bol spravodajca Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

mikolas Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Katarína Richterová
Najlepšie muškátové víno na svete

Ostrov Samos je rodiskom slávneho matematika Pytagora, preslávil sa ale najmä svojim sladkým muškátovým vínom, o ktorom básnili takí velikáni histórie ako Sokrates či Platón. Jeho chuť prirovnávali k nektáru, ktorý pili bohovia na Olympe. Postupne toto sladké víno objavili aj európski obchodníci a za prvej republiky sa dovážalo i na Slovensko. Dodnes patrí medzi najlepšie muškátové vína na svete a jeho výroba, ako zistila na Samose Katarína Richterová, je viac vecou cti a tradície než biznisu.

Richterová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Gregor Martin Papucsek
Letná dobrota - lečo

Ďuveč, prípadne gjuveč, rataouille (ratatuj), pepperonata, alboronía, šakšuka... Toľko rôznych, farebných a exotických názvov, ktoré označujú v podstate to isté jedlo, s malými odchýlkami: lečo... V slovenčine, ale aj v maďarčine má toto slovo akýsi dehonestujúci podtón. Či je to oprávnené bude skúmať náš budapeštiansky spravodajca Gregor Martin Papucsek. A nielen to, vydáva sa hľadať aj pôvod tejto letnej dobroty i jej názvu. Prečo? Ako sám hovorí - Veď vrcholí lečová sezóna!

Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tamara Lištiaková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame