Sloboda, prekonávanie samého seba, existenciálna samota aj nadhľad. Presne to v sebe skrývajú hory, ktoré mnohí z nás milujú.
Pre našich horolezcov sa však s nimi neodmysliteľne spája ešte jedno slovo, ktoré znie pre nezasvätených takmer ako "zaklínadlo."
JAMES
Je to názov nášho prvého horolezeckého spolku, ktorého príbeh sa začal písať v 14. augusta 1921 - teda pred sto rokmi. A ktorý žije až doteraz...
V našej najbližšej relácii sa cez príbeh spolku James pozrieme z výšky na uplynulých sto rokov nášho horolezectva - na prekážky, ktorými prešlo a aj na jeho najväčšie úspechy.
Tento na prvé počutie tajuplný názov vznikol po jednom z horolezeckých výstupov prvých priekopníkov a zakladateľov spolku - Mikuláša Mlynárčika, Františka Liptáka a Gustava Nedobrého.
Po dramatickej ceste ich potešil v cieli broskyňový lekvár-džem, ktorého názov sa stal potom základom budúceho horolezeckého spoločenstva.
Najdôležitejšou sa však v ňom stala samotná filozofia. Priateľstvo a solidarita, ktoré im pomohli aj pri prvej túre.
Heslo James sa malo stať v horách aj symbolom pomoci v ťažkých chvíľach.
V medzivojnovom období sa začali písať prvé horolezecké týždne JAMESákov aj zaujímavé a dobrodružné príbehy.
No do sľubne sa rozvíjajúceho horolezectva zasiahla druhá svetová vojna.
Rady spolku zredli - mnohí českí členovia boli vyhnaní zo Slovenského štátu a násilne vysťahovaní.
Viacerí z tých, ktorí zostali, sa však zapojili do odboja - medzi nimi aj lekár, horský vodca a skúsený horolezec Zoltán Brüll, ktorý mal židovský pôvod a padol v januári 1945 ako člen partizánskej skupiny.
Nebol sám.
Niektorí členovia spolku James sa mája 1945, teda konca vojny už nedožili. Aj o ich menách bude reč.
Povojnové obdobie sa zasa vyvíjalo v duchu československej spolupráce, športového horolezectva aj zimných prvovýstupov a hľadania nových ciest.
Nastúpil však komunistický režim, ktorý sa stal pre našich horolezcov prekážkou - hoci nie nezdolateľnou.
Súdruhovia znárodnili chaty, zrušili aj celý spolok.
V čase, keď sa vo svete začínalo s osemtisícovkami sa naši horolezci nedostali nieto do Himalájí, najskôr ani do Poľska.
Československé horolezectvo si však aj napriek viacerým prekážkam svoju cestu našlo a písalo nakoniec históriu aj v svetovom meradle - prišli aj prvé osemtisícovky a československí horolezci bodovali pri prvovýstupoch po celom svete.
V čom bolo naše horolezctvo unikátne? A v čom hralo prím? Akú úlohu v tom zohral náš prvý horolezecký spolok?
V našej relácii spomenieme nielen mená a úspechy s ním spojené.
Platilo to od čias Mikuláša Mlynarčíka a platí aj v časoch Petra Hámora
Hovoriť budeme aj o tom, ako je vôbec možné, že myšlienka spolku James prežila všetky zlomy 20.storočia.
Viac nám už prezradí náš hosť, ktorý je doslova chodiacou encyklopédiou histórie spolku James a československého horolezectva - je ním himalájista, vedúci expedície na severný vrchol Nanga Parbat v roku 1978 a bývalý predseda Slovenského horolezeckého spolku James - Marián Šajnoha.
Počuť budete aj príbehy ďalších ľudí, ktorí dali počas jeho existencie horolezeckému spolku James jeho dušu.
Na horolezca a horského vodcu Alexandra Hubu, ktorý patril k vedúcim osobnostiam Jamesu, bude spomínať jeho syn Mikuláš Huba. Aj na to, aké písal JAMES romantické príbehy.
A na svojich priateľov a súputníkov z horolezeckých kruhov aj dvaja dlhoroční členovia JAMESu a priatelia-horolezci Vladimír Launer a Marián Bilický.
Hovoriť budú aj o idealizme, ktorý ich k horolezectvu viedol a o tom, čo im táto ich životná láska dala.
Reláciu Biele miesta 20.storočia, pripravili Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský.
O tejto téme vzniká aj skvelá kniha 100 rokov JAMES, jedným z jej spoluautorov je aj pán Šajnoha, hosť našej najbližšej relácie.
Vznik knižky môžete podporiť aj tu:https://www.startlab.sk/.../2153-kniha-100-rokov.../
102107112005;gyarfasova;Biele miesta-horolezci
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zdroj foto (galéria): 1. JAMES - na 2.fotografii vedúci výpravy zo 14.augusta 1921 Mikuláš Mlynarčík, 4.fotografii traja zakladatelia spolku na archívnej fotografii J.Šimka z roku 1958, ostatné fotografie archív horolezca Vladimíra Launera
Zdroj foto (galéria): 1. JAMES - na 2.fotografii vedúci výpravy zo 14.augusta 1921 Mikuláš Mlynarčík, 4.fotografii traja zakladatelia spolku na archívnej fotografii J.Šimka z roku 1958, ostatné fotografie archív horolezca Vladimíra Launera
Autorka: Soňa Gyarfašová