Prechádzate aj Vy občas centrom mesta okolo bratislavskej Metropolky?
Dnes si už asi len málokto si spomenie na jej zašlú slávu.
V čase svojho vzniku bola architektonický skvost. Obytný dom, výtvarný ateliér, kaviareň a kino, kde sa počas premietania nemých filmov hralo na organe.
V čase prvej Československej republiky sa tam schádzala prvorepubliková bohéma. Nadrealisti, vitalisti, maliari aj architekti. Kaviareň si však prežila svoje, neskôr ju zavreli ľudáci. Po nich znárodnili a vykradli komunisti.
Zavretí boli počas dvoch totalít aj jej dvaja správcovia.
Ten prvý, Jaroslav Dvořáček za Slovenského štátu skončil v koncentračnom tábore Ilava. Bez súdu a bez dôvodu. Hovorilo sa totiž, že v kaviarni sa schádza protištátna spoločnosť
Ten druhý, Živodar Tvarožek bol zasa komunistami v roku 1949 súdený na Štátnom súde v Bratislave v procese, ktorý niesol jeho meno. Padli na ňom tri rozsudky smrti.
Smrť mu zmenili neskôr na doživotie. V komunistických väzeniach strávil nakoniec 15 rokov.
Do väzenia išiel ako 24-ročný muž, na slobodu vyšiel krátko pred štyridsiatkou.
Jeho strýko Jaroslav Dvořáček, jeho predchodca v Metropolke a bývalý správca, ktorý bol odsúdený v rovnakom procese, sa už domov nevrátil. Prežil za vojny Ilavu, no neprežil komunistickú Vežu smrti, takzvaný likvidačný tábor L.
Rodina Tvarožkovcov, ktorej kedysi patrila, sa aktívne zapojila do 1., 2. aj 3.odboja.
Najskôr v československých légiach počas 1.svetovej vojny, do odboja proti nacizmu aj do povstania. A nakoniec, ako inak, ako demokrati aj do protikomunistického odboja.
Nasledovali ďalšie procesy s členmi rodiny, ktorých označovali komunisti za buržoáziu
Podobne ako architekta Metropolky Juraja Tvarožka, ktorý bojoval ešte v československých légiach na frontoch 1.svetovej vojny a zúčastnil sa aj povstania. Jeho vzácne nákresy aj obrazy, ktoré si starostlivo odkladal, sa po zatknutí a uväznení stratili.
A on po väzení dožil neželaný a trpený v tichosti a ústraní. Zomrel v roku 1966.
Dnes už naozaj máločo pripomína, čo všetko sa za históriou tejto budovy skrýva. No my si ju dnes pripomenieme znova - počuť budete nielen historičku Vlastu Jaksicovú a riaditeľa Historického ústavu Slavomíra Michálka, ktorý mapuje demokratov v 20.storočí.
Zaznie tiež archívny rozhovor s niekdajším správcom Metropolky Živodarom Tvarožkom, ktorý sme zaznamenali ešte za jeho života - v roku 2013.
Ale tiež spomienku jeho bratranca, dnes 95-ročného Branislava Tvarožka, ktorý prvorepublikovú atmosféru Metropolky zažil a v ktorého spomienkach tieto obrazy ešte nevybledli.
Biele miesta-Tvarožkovci Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.