Nedávno sme si pripomínali výročie konca druhej svetovej vojny a my si v nedeľu, na Deň matiek pripomenieme osud jednej silnej ženy a matky, ktorá sa kedysi zapojila do odboja.
Anna Malinová bola spojkou a pomocníčkou, no neskôr sa stala aj láskou výsadkára Jozefa Gabčíka.
Ten ušiel do odboja už krátko po rozbití Československa, aby sa z Veľkej Británie vrátil v roku 1942 do okupovaného Protektorátu aj s priateľom Jánom Kubišom s jasnou misou - odstrániť ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
S Annou Malinovou ho po jeho návrate spojilo najskôr spoločné presvedčenie. Svedčia o tom aj denníkové zápisky, ktoré sa po nej zachovali.
Anna bola mladá vdova a mala trojročnú dcéru Alenku, a tak kvôli svojmu presvedčenou veľa riskovala.
Gestapo nakoniec odhalilo nielen parašutistov, ale po udaní aj tých, ktorí im pomáhali. Aj Annu, ktorú čakali ťažké výsluchy.
Po nich skončila Anna v Terezíne a neskôr v Mauthausene, kde ju nacisti popravili
Jej dcéra Alenka, ktorá mala vtedy tri roky, sa o skutočnom príbehu svojej mamy dozvedela už ako dospelá žena - keď mala 25 rokov.
Dnes jej ju pripomína posledná spomienka, ktorú jej kedysi poslala z nacistického zajatia.
Kus látky a na ňom kresba mladej ženy, ktorá sa pozerá cez mreže. Odkaz, že na svoju dcérku myslela do posledných chvíľ.
Čo sa dá zistiť ešte po rokoch o osudoch a životnom príbeh Anny Malinovej?
Jej príbeh Anny si skladala dcéra, dnes 84-ročná pani Alena Voštová, ktorú budete počuť aj v našej dnešnej relácii, roky ako mozaiku.
Podstatný diel do celej mozaiky dodala spisovateľka, novinárka a dokumentaristka Veronika Homolová Tóthová, ktorá urobila priekopnícku prácu - zrekonštruvala a oživila osud jej mamy Anny Malinovej vo filme Anna Malinová - bezpečný úkryt pre Gabčíka, ale aj v známej a viackrát ocenenej knihe Mama milovala Gabčíka.
Príbeh Anny Malinovej, spojky a neskoršej lásky výsadkára Jozefa Gabčíka Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.