Viete, ktorá historická osobnosť býva označovaná ako džentlmen slovenskej politiky?
Jeho meno je Emil Stodola a dodnes je neprávom zabudnutý, aj keď svojimi myšlienkami predbehol v mnohých témach predbehol svoju dobu.
Humanizmus a demokracia bol preňho najvyššie hodnoty - možno aj preto, že bol žiakom Tomáša Garrigue Masaryka.
Narozdiel od iných slovenských intelektuálov nehľadal spásu v slovanskom Rusku, ale pozeral skôr na západ - inšpiráciou preňho boli Spojené štáty, Veľká Británia, no najmä Švajčiarsko.
Tam nakoniec dlho pôsobil aj jeho brat, známy vynálezca Aurel Stodola.
V čase, keď politici v Československu oscilovali medzi ideou jednotného československého národa, ktorá sa premietala do všetkých sfér alebo medzi primitívnymi predstavami ľudákov o autonómii, on prišiel so sviežou a úplne novou koncepciou.
Bol za Československo, hoci zdôrazňoval, že dôležitá je aj vlastná samospráva Slovenska.
Nie však na národnostnom princípe, ktorý považoval za príliš jednoduchý, ale na princípe občianskom.
Verejného života sa mal podľa neho zúčastňovať každý jeden obyvateľ Československa a v pohnutých časoch nezabúdal ani na menšiny.
No ako ľudia, ktorí svojimi myšlienkami predbehnú dobu, bojoval s nepochopením a spoločenské otrasy jeho priekopnícke pohľady navždy pochovali.
Dnes sa k príbehu, ale aj nadčasovým posolstvám Emila Stodolu vrátime - aj v rozprávaní historika Lukáša Krajčíra z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý o ňom vydal nedávno novú knihu Emil Stodola a samospráva Slovenska (1918-1938)
A oprášil nielen jeho zabudnutý životný príbeh, ale aj myšlienky, ktoré nám majú čo povedať aj dnes.
Zabudnutý Emil Stodola - príbeh džentlmena slovenskej politiky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Archívna foto - mladý Emil Stodola