Neznámy Miroslav Ihring – jeden z prvých bojovníkov 2. svetovej vojny aj veliteľ slovenskej čaty vo Varšavskom povstaní

Neznámy Miroslav Ihring – jeden z prvých bojovníkov 2. svetovej vojny aj veliteľ slovenskej čaty vo Varšavskom povstaní

Neznámy Miroslav Ihring – jeden z prvých bojovníkov 2. svetovej vojny aj veliteľ slovenskej čaty vo Varšavskom povstaní

Proti Hitlerovi bojoval od vypuknutia vojny, velil slovenskej čate vo Varšavskom povstaní. Verili by ste, že tento krehký človek, mladý talentovaný novinár, sa zapojil do odboja proti Hitlerovi hneď po vypuknutí druhej svetovej vojny, teda 1. septembra 1939, po celý čas bol v odboji a nakoniec sa stal veliteľom čaty Slovákov vo Varšavskom povstaní?

Po otcovi mal slovenské a po matke poľské korene a volal sa Miroslav Ihring. My vám jeho príbeh prinášame len krátko pri 85. výročí konca začiatku svetovej vojny, no spájajú sa s ním okrem neho hneď ďalšie výročia – začiatkom augusta sme si pripomínali aj 80 rokov od Varšavského povstania. A tento rok uplynulo 110 rokov od narodenia Miroslava Ihringa. Mal 25 rokov, keď sa po napadnutí Poľska, kde s rodinou žili, zapojil do boja proti nacistickému Nemecku – bojovať odišiel spolu s otcom Stanislavom Ihringom, ktorý už dva dni na to zahynul. Na jeho počesť si zvolil v celom ďalšom odboji krycie meno Stanko. Keďže mal po otcovi aj slovenský pôvod, slovenské občianstvo a slovenské doklady, bol mimoriadne dôležitým pre poľský podzemný odboj. Stal sa súčasťou poľskej krajinskej armády, ktorá organizovala aj ozbrojené povstanie. Keďže vtedajšie Slovensko bolo oficiálne spojencom Nemecka, v okupovanom Poľsku mal na rozdiel od Poliakov mnohé privilégia.

„Slovenskí občania počas nemeckej okupácie Poľska boli okupačnými úradmi vnímaní trochu inak. Pre bližšie pochopenie je treba nahliadnuť do histórie. Nuž a náš dedo mal tiež tzv. slovenské papiere, ktoré využíval na to, aby pracoval pre poľský odboj. Čiže preukázanie sa Nemcom slovenskými papiermi umožňovalo vyhnúť sa zatknutiu a vďaka tomu mohol ľahšie vybaviť aj určité veci pre potreby Krajinskej armády, v ktorej bol zapojený. Spomínam si na jeden príbeh, pri ktorom tuhne krv v žilách. Raz ho zastavila nemecká hliadka, pričom mal v ruke aktovku s ilegálnymi materiálmi. Kázali mu, aby sa legitimoval, a dedo, zachovajúc si chladnú hlavu, jednému z nich najskôr podal tú aktovku, pokojne si vytiahol svoje slovenské dokumenty, legitimoval sa, poďakoval, zobral si nazad svoju aktovku a odkráčal preč. Myslím, že to bola doslova filmová situácia,“ spomínal jeho vnuk Kamil.

A proti nacistickému útlaku bojoval nielen zbraňami, ale aj slovom, vydával odbojový časopis Nad Tatrou sa blýska. Keď po 5 rokoch od nacistickej okupácie Poľska, teda v roku 1944 vypuklo Varšavské povstanie, postavil sa na čelo samostatnej čaty Slovákov, ktorá mala ako jediná vlastné insígnie.

Napriek ťažkým bojom prežil, no neskôr ho ako demokrata neskôr šikanoval komunistický režim. Kto bol teda odbojár so slovensko-poľskými koreňmi Miroslav Ihring, ktorý proti Hitlerovi bojoval už v prvých dňoch druhej svetovej vojny? Ako sa stal veliteľom slovenskej čaty vo Varšavskom povstaní? A prečo je v Poľsku po ňom pomenované námestie, no u nás na Slovensku zostáva jeho príbeh takmer neznámy? Aj o tom budeme hovoriť s historikom Jurajom Kasardom, ktorý zrekonštruoval jeho príbeh, no počuť budete aj spomienky vnúčat nášho hrdinu Miroslava Ihringa, ktoré sme navštívili priamo vo Varšave.

Neznámy Miroslav Ihring Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

miroslav ihring_3.jpg

Galéria

miroslav ihring_3.jpg miroslav ihring_2.jpg miroslav ihring.jpg miroslav ihring_4.jpg miroslav ihring_5.jpg
Autorka: Soňa Gyarfašová; FOTO: Archív rodiny Ihringovcov

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame