Hovorí Vám niečo meno Mária Živná?
Napriek tomu, že sa písalo 20. storočie, prvé roky jej života boli takmer rozprávkové - vyrastala na hrade Svojanov neďaleko Brna, kde pracoval jej otec ako kastelán a študovala na svojej vysnívanej vysokej škole.
V čase, keď mala končiť svoje štúdia promóciami, zasiahol do jej života komunistický režim, keď ju zatkla Štátna bezpečnosť a ona skončila vo vyšetrovacej väzbe. Tam mladá študentka, ktorá nemala ani 24 rokov, v apríli 1974 zomrela.
Od vyšetrovateľov vtedy rodina dostala informáciu, že ich dcéra spáchala samovraždu.
Dcéru dostali v zapečatenej cínovej truhle so zákazom otvoriť ju. Napriek tomu ho porušili.
Ani nie dvadsaťštyriročné dievča malo úplne šedivé vlasy a žiadne znaky po obesení, o ktorom sa hovorilo v oficiálnej správe.
Nielen rodičia, no nikto, kto mladú študentku poznal, tomu nechcel veriť. Jej priatelia na ňu nezabudli ani po celom polstoročí a prišli si ju pripomenúť do Svojanova, kde je dnes jej hrob.
Mnohých trápili roky pochybnosti a otázky, čo sa skutočne stalo s Máriou vo vyšetrovacej väzbe - no možnosť pýtať sa prišla až po roku 1989. Napriek tomu, že sú známe mená vyšetrovateľov, ktorí Máriu vo vyšetrovacej väzbe vypočúvali, po roku 1989 sa jej prípad už otvoriť nepodarilo. Prečo vlastne mladú študentku Máriu Živnú uväznil komunistický režim? Do akého ju zahrnul politického procesu?
Mal sa jej prípad ešte otvoriť a prečo sa zodpovedné inštitúcie nikdy k nemu nevrátili? Dá sa po polstoročí od jej úmrtia a 35 rokov od nežnej revolúcie zrekonštruovať, čo sa s ňou dialo v jej posledných dňoch?
A má ešte zmysel o týchto veciach vlastne hovoriť dnes? Aj to sa budeme pýtať historika Ľubomíra Morbachera z Ústavu pamäti národa. No počuť budete aj ľudí, ktorých režim zahrnul do rovnakého politického procesu a ktorí Máriu Živnú osobne poznali.
Biele miesta: Prípad Živná
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.