Poznáte príbeh jediného československého generála, ktorý padol na frontoch druhej svetovej vojny? Bolo to pri oslobodzovaní nášho územia, iba sto metrov za československou hranicou, a jeho osud je spojený aj karpatsko-duklianskou operáciou, ktorej 80. výročie sme si nedávno pripomenuli. Práve 6. októbra sme si pripomenuli tiež osem desaťročí od jeho tragickej smrti.
„Keď môj nebohý otec počul z vysielania zahraničného rozhlasu tú smutnú správu, že generál Jaroslav Vedral-Sázavský padol sto metrov za našou hranicou, vstal, poklonil sa a so slzami v očiach povedal – škoda ho, bol to vzácny človek,“ spomínal 99-ročný Tvarožek, ktorý pri okrúhlom výročí generálovej smrti cestoval cez celú republiku pripomenúť si jeho pamiatku.
Generál Jaroslav Vedral Sázavský, ktorý velil pri oslobodzovacích 1. československému armádnemu zboru, bol skúseným vojakom, ktorý patril k československým legionárom a zúčastnil sa aj slávnej bitky pri Zborove.
Keď sa republika, ktorú pomáhal v československých légiach vybojovať, ocitla v ohrození, patril k tým, ktorí stáli pri zrode zahraničného odboja – ako člen Obrany národa umožnil, aby do zahraničia odišli stovky československých odbojárov, najmä letcov.
V čase, keď mu smrťou hrozilo gestapo, odišiel dobrodružne do exilu aj on sám. Pôsobil v exilovej armáde na západnom fronte – najskôr vo Francúzsku a neskôr aj v Anglicku. No a neskôr sa nebál odísť ani do najtvrdších bojov na východný front.
Zúčastnil sa tvrdých bojov na Dukle pri oslobodzovaní Československa a podarilo sa im dostať až domov.
„Boli sme šťastní, že sme doma,“ spomínal v našom archívnom rozhovore aj Michal Fedorko,
obyvateľ Podkarpatskej Rusi a niekdajší väzeň sovietskych gulagov, pre
ktorého bol boj v Svobodovej armáde priepustkou na slobodu. Na Dukle
bojoval práve pod velením generála Jaroslava Vedrala-Sázavského. Momenty
šťastného návratu však netrvali dlho.
Čo sa stalo krátko
po prekročení hranice a ako zahynul ostrieľaný vojak, veliteľ Jaroslav
Vedral-Sázavský? Prečo sa na príbeh nášho jediného československého
generála, ktorý položil život na bojiskách druhej svetovej vojny, potom
na dlhé roky zabudlo? A prečo nebolo celkom pohodlné o ňom hovoriť? Čo
nám vlastne môže povedať životný príbeh Jaroslava Vedrala Sázavského po
80 rokoch? O tom bude moderátorka Soňa Gyarfašová hovoriť s českým historikom Michalom Rakom z Československej obce legionárskej, no aj ľuďmi, pre ktorých je príbeh Jaroslava Vedrala Sázavského stále živý.