Indonézia – unikátny projekt našich prírodovedcov

Indonézia – unikátny projekt našich prírodovedcov

Vymierajúci prales a zvyky tamojších kmeňov

Indonézia už patrí aj medzi naše dostupné dovolenkové krajiny a najmä tamojšie pláže si už určite vyskúšalo mnoho Slovákov. Profesor Peter Fedor z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského tam však už pár rokov chodieva, najmä do oblastí, kam sa bežní turisti príliš nedostanú. Jeho tím totiž vyvíja monitorovací systém na invázne organizmy a testujú ho práve na indonézskych poliach. Viac aj o tom povedal Eve Vasilovej:

Indonézia – unikátny projekt našich prírodovedcov - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


17 508 ostrovov - to je Indonézia, o ktorej nám dnes rozpráva profesor Peter Fedor. Chodieva tam pravidelne ako prírodovedec - najmä na Bali, Jávu, Sumatru, či Komodské ostrovy. A hoci skúma najmä život v pralese, zaujímajú ho aj tamojší ľudia. Ako povedal Eve Vasilovej, aj napriek globalizácii si niektoré kmene zachovali svoju jedinečnosť a sú úzko späté s prírodou:

Indonézia – unikátny projekt našich prírodovedcov - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Galéria

Ani azijske polnohospodarstvo uz nie je uplne tradicne.JPG cibetkove farmy su skor male rodinne podniky.JPG cibetky maju nepostradatelny vyznam pri produkcii cibetkovej kavy.JPG identifikovat nove druhy nie je v Indonezii ziadnym problemom.JPG Indonézia je miestom vysokej sopecnej aktivity.JPG polnohospodarstvo je na vidieku dolezitym zdrojom obzivy.JPG primarny prales je vo vacsine nahradeny clovekom ovplvynenym sekundarnym porastom.JPG ryza patri stale k zakladnym potravinam JV Azie.JPG terasovite upravena krajina zabezpecuje dostatok vody pre pestovanie ryze.JPG vyskum na plantazach v Indonezii.JPG
Autorka: Eva Vasilová Foto: Peter Fedor

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame