Krajina tisícich vrchov, stále činných vulkánov, či domovina chránených goríl - aj takéto prívlastky má africká Rwanda. Jej tvár však drasticky poznamenalo vzájomné vyvražďovanie tamojších kmeňov, počas ktorého zomrelo vyše milióna ľudí. Po dvadsiatich dvoch rokoch sa táto krajina neskutočne pozviechala, ale urovnali sa aj vzťahy medzi tamojšími kmeňmi? Aj na to sa Eva Vasilová opýtala Moniky Kováčovej, ktorá tam pôsobila takmer rok ako dobrovoľníčka:
Rwanda - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je to jediné miesto zjavenia panny Márie v Afrike, ktoré cirkev uznala, a dnes tam prichádza množstvo pútnikov, ale zároveň práve tam boli počas genocídy pred dvadsiatimi dvoma rokmi najväčšie boje, počas ktorých vyhladili aj utečenecký tábor. Aj tento paradox sa spája s dedinou Kibeho v Rwande, o ktorej nám dnes rozpráva Monika Kováčová. Takmer rok tam pôsobila ako dobrovoľníčka a Evu Vasilovú zaujímalo, ako sa tam žije:
Rwanda - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak, to sa naozaj dobre počúva, čo všetko v africkej Rwande dokázalo odhodlanie a energia tejto mladej ženy. Monika Kováčová však mieni pokračovať ďalej, pretože na budúci rok chcú postaviť nové - oveľa väčšie centrum pre deti. Viac túto krajinu priblíži na cestovateľskom festivale 4. novembra v Bratislave, 12. novembra v Banskej Bystrici; 18. novembra v Žiline, kde premietne aj fotografie.
Ako to vyzerá na miestach, o ktorých nám rozprávala dnes, si môžete pozrieť v našej fotogalérii.