Kedysi pýcha bývalého Sovietskeho zväzu, od roku 1986 miesto jadrovej katastrofy a v súčasnosti aj turistická atrakcia. Odhaduje sa, že ukrajinský Černobyľ ročne navštívi 50 tisíc ľudí. Aj Martin Dubeň tam bol po prvý krát ako turista ešte v roku 2014. Dnes pôsobí v kancelárii, ktorá ako jediná mimo Ukrajiny, sprostredkúva návštevu tohto miesta pre turistov z celého sveta. Evu Vasilovú zaujímalo, či si vstup do tejto oblasti môže vybaviť aj samotný cestovateľ:
Černobyľ – oblasť jadrovej katastrofy je dnes turistickou atrakciou 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zajtra si pripomenieme smutne známe výročie Černobyľskej katastrofy, ktorá sa dodnes považuje za jednu z najväčších nehôd v histórii jadrovej energetiky. Radiácia v roku 1986 postihla nielen najbližšie mestá Černobyľ a Pripjať, ale aj ďalšie európske štáty vrátane Slovenska. Kedysi nebezpečnú oblasť od roku 2008 otvorili pre turistov a viackrát ju navštívil aj Martin Dubeň. Ako povedal Eve Vasilovej - zažil a videl viaceré zmeny - napríklad nový kontajner, ktorým prekryli starý sarkofág zhavarovaného bloku, čo financovala najmä Európska únia:
Černobyľ – oblasť jadrovej katastrofy je dnes turistickou atrakciou 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O Černobyle nám dnes rozpráva Martin Dubeň, ktorý tam chodieva aj so slovenskými turistami a vždy si idú pozrieť aj Pripjať - známe ako mesto duchov, ktoré počas havárie jadrovej elektrárne evakuovali. Aj o tom viac povedal Eve Vasilovej:
Černobyľ – oblasť jadrovej katastrofy je dnes turistickou atrakciou 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Autori fotografií: Zdeněk Minařík a CHERNOBYLwel.come